Günümüz tüketim toplumunda minimalizm ve mikro evler
Minimalism and micro houses in today's consumer society
  1. Tez No: 569747
  2. Yazar: DOĞAN ZAFER AKBULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLDEM AYTAR SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüketim insanoğlunun varoluşundan bu yana olan bir olgudur. Batıda sanayileşme sonrasında ortaya çıkan toplum şeklini tarif etmek içinde tüketim toplumu terimi kullanılmaktadır. Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte tüketim toplumundaki tüketme arzusu da hızla artmaktadır. Sanayileşme sonrasındaki ilk modernist insan odaklı tasarım ve üretim anlayışı, günümüzde postmodern eğilimler ile birlikte kökünden değişmiş ve bunun yanında tüketime yüklenen anlamları da etkisi altına almıştır. Kapitalist sistemde üreticiler insanları ihtiyaç ve kullanım odaklı tüketimden çıkarıp, temeli mutluluk olan tüketim toplumuna çevirmişlerdir. Bunun sonucunda oluşan tüketim çılgınlığına ön ayak oldukları gibi mutsuz ve ulaşılamayacak hayallerle çevrili bir insan topluluğu yaratmış oldular. Tüm bunlar olurken sanayileşme, modernleşme ve hızlı kentleşme sonucunda kapitalist metropoller meydana gelmiştir. Kapitalist sistem bu metropollerde yaşayan insanların ihtiyaçlarından, iletişimlerine, yaşaması gerektikleri alanlardan bu alanlarda nasıl yaşamaları gerektiğine kadar her şeyi örgütlemiş bunu yaparken de özel alanın merkezi olan evi ve yaşam alanlarımızdaki mobilyalarımıza kadar her şeyi rasyonelleştirerek nesnelleştirmiştir. Bu nesnelleşme yaşam alanlarımızı işlevi olmayan nesnelerin etrafımızı sardığı alanlar haline getirmiştir. Tüketim çılgınlığı geçmiş yıllara göre yaşam alanlarımızın büyümesine karşın hareket alanlarımızın daralmasına sebep olmuştur. Günümüzde yaşam kalitemizi arttırmak amaçlı, yaşam alanlarımızın kullanımı ve işlevselliğini arttırmak için minimalizme bir yönelim vardır. Bu yönelimin etkisi mimari ve iç mekan tasarımlarını da doğrudan etkilemektedir. Bunun neticesinde gittikçe yaygınlaşan mikro evler, kullanıcıların ve tasarımcıların ilgisini çekmektedir. İnsanlar daha azıyla yaşam kalitelerini arttırmayı, tasarımcılar ise daha azıyla daha işlevsel daha insan odaklı, direkt olarak tüketime dayanmayan ayrıca sürdürebilir yaşam alanları yaratma arzusundadır. Bu evler maliyet olarak ekonomik oldukları gibi aynı zamanda malzeme ve ebat olarak çevrecidirler. İç mekan olarak içerdikleri birden çok işleve sahip, az çoktur mantığı ile tasarlanan mobilyalar ve esnek iç mekan alanları iç mimari olarak kullanıcıya büyük bir esneklik sağlamaktadır. Mikro evlerin güzel yanı ise bu tarz evlerin toplumsal sınıflar arasında her kesime hitap edebilme seçeneği sunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Consumption has been a phenomenon since the beginning of human existence. The term ''Consumption Society'' is being used to define the type of society came up after the industrialization of the West. Today, the desire for consuming in the consumption society increases rapidly just like the development of technology. First design and production mentality that is modernist human focused to appear after the industrialization, changed completely with the postmodern tendencies and took under control of the meanings consumption had. In capitalist system, producers took people out of need and usage focused consuming and turned them into happiness based consumption society. This resulted in them initiating consumption madness and creating an unhappy community that has inaccessible dreams. While all of these were happening capitalist metropolises occurred as a result of industrialization, modernization and rapid urbanization. The capitalist system determined literally everything; from needs of the people living these metropolises to their communication, from the areas they can live in to how would they live and while doing this it objectified our houses that are the centers of personal space and furniture in our habitats by rationalizing them. This rationalization turned our habitats into places surrounded by non-functional objects. Compared with the past, the consumption madness caused our movement areas to narrow, in contrast to expansion of our habitats. Today, there is a tendency to minimalism to increase quality of life, usage and functionality of our habitats. This tendency's impact also directly affects architecture and interior space design. Consequently, houses becoming widespread day after day, draws attention of users and designers. People tend to increase their quality of lives with less and designers tend to create more functional, more user focused, non directly consumption focused and sustainable habitats. These houses are economical in terms of cost and environmentalist in terms of material and size. These houses include furniture that is multifunctional and designed with less is more approach and spacious interiors giving the user an expanse. What is good about micro houses is they are capable of addressing various segments of the society.