The meta-synthesis of digital storytelling studies in K-12
K-12 düzeyinde dijital hikâye anlatımı çalışmalarının meta-sentezi
  1. Tez No: 569823
  2. Yazar: SABA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Dijital hikâye anlatımı eğitim kurumları, organizasyonları ve okul ortamında iyi bilinen nitelikli öğretim ve öğrenme stratejilerinden biridir. Belkide dijital öykülemeyi oldukça tercih edilen ve popüler kılan en önemli faktörler, medya uzmanı olmadan kolayca öğrenilen ve kullanılan yazılımlar sayesinde kolayca üretilebilir olması ve kendi kendine öğrenme (self-directed learning), durum tabanlı çıkarsama (case-based reasoning), yapılandırmacılık (constructionism), hikaye paradigma (narrative paradigm) gibi tanınmış öğretim ve öğrenme kuramları ile örtüşmesidir. Bu çalışmanın amacı iki aşamalıdır; dijital hikâye anlatımının eğitsel kullanımı hakkında bütünsel bir bakış açısı sunmak ve eğitsel ortamlarda dijital hikâye anlatımının gelecekteki kullanımı ve araştırması için çerçeve sunmak. Bu amaçla, iki aşamalı anlatı nitel araştırma deseni uygulanmıştır. Bu bağlamda, sırasıyla meta-sentez ve anlatı araştırma deseni çalışmanın iki aşaması için kullanılan araştırma metedolojisidir. Dolayısıyla, dijital hikâye anlatımı eğitim alanyazınının sistematik incelenmesi çalışmanın ilk kısımı için veri toplama yöntemiyken, görüşme ise ikinci kısımın veri toplama yöntemidir. Benzer şekile, çalışmanın örneklemi ilgili kısıma göre değişmektedir; ilk kısım için örneklemi dijital hikâye anlatımının eğitimsel kullanımına yönelik 60 yayın oluştururken, ikinci kısımın örneklemini 13 alan uzmanı oluşturmaktadır. Veri analiz yöntemi olarak her iki kısım için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmına yönelik bulgular başarı, beceri kullanmı, dil öğrenimi, motivasyon ve teknoloji entegrasyonunun araştırmacılar tarafından eğitimsel dijital hikaye anlatımı çalışmalarında sıklıkla araştırılan değişkenler olduğunu söylemektedir. Buna ek olarak, yapılandırmacılık ve çoklu-okuryazarlık pedagoji bu yayınlarda en çok tercih edilen kuramsal dayanaklardır. Bu çalışmalardaki katılımcı seçimi en çok kademe 6-8 arası ve kademe 1-5 arası olarak değişmektedir. İkinci kısımın bulguları ise araştırmacıların beceri kullanımını (problem çözme becerisi, yaratıcı düşünme becerisi ve bilgi ve iletişim teknolojileri kullanma becerisi vs.), deneyimi, öğrenme çıktılarını ve psikolojik yönleri araştırmaları gerektiğini söylemektedir. Teorik perspektiften bakılacak olursa, yapılandırmacılık ve işbirlikçi öğrenme gelecekteki eğitim ortamlarındaki dijital hikâye anlatımı uygulaması ve araştırması için en çok tavsiye edilen kuramsal dayanaklardır.
Özet (Çeviri)
Digital storytelling is one of the well-known powerful teaching and learning strategies among educational institutions, organizations and school environments. Perhaps the most important factors that make digital storytelling highly preferred and popular are its being easily producible without requiring someone to be a media professional by the help of easily learned and used software, and its coinciding with some well-known instructional and learning theories such as self-directed learning, case-based reasoning, constructionism, and narrative paradigm. The purpose of this study is two-fold; to reveal a holistic perspective about educational use of digital storytelling and to reveal a framework for future use and research of digital storytelling in educational settings. For this purpose, a two-phase narrative qualitative study design was employed for the study. Within this scope, meta–synthesis and narrative research design are research methodologies used respectively for both parts of the study. Accordingly, systematic review of digital storytelling literature in education is the data collection method for the first part of the study while interviewing is the data collection method for the second part of the study. Similarly, samples of the study change for each part as follows; 60 publications about educational use of digital storytelling for first part and 13 experts in the field of digital storytelling for the second part. Thematic analysis was used as the data analysis method for both parts of the study. Findings of the first part of the study have revealed that achievement, skill use, language learning, motivation and technology integration are the most frequently investigated constructs by scholars in the educational digital storytelling publications. Furthermore, constructivism and multi-literacy pedagogy are the most frequently preferred theoretical bases among these publications. Participant selection among these studies varies and grade 6 to 8 and grade 1 to 5 are the most investigated target groups. Findings of the second part of the study have revealed that for the future studies, researchers should investigate constructs which are skill use (problem solving skills, creative thinking skills, ICT skills and etc.), experience, learning outcomes and psychological aspects. From the theoretical perspective, constructivism and collaborative learning are the most suggested theoretical bases for future implementation and research of digital storytelling in the educational settings.