Ebu Hafs Necmüddin Ömer En-Nesefi'nin Et-Teysir Fi't-Tefsir isimli eseri'nin tahkik ve tahlili (Nisa Suresi)
The book Et-Teysir Fi't-Tefsir by Ebu Hafs Necmüddin Ömer En-Nesefi editing and reviewing (Surat al-Nisa)
  1. Tez No: 569828
  2. Yazar: ZAİD AL-BADAREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Necmüddin en-Nesefî (öl. 537/1142), müfessirlerin altıncı tabakasına mensup Türk asıllı önemli bir alimdir. İslâmî ilimlerin farklı alanlarında çok sayıda eser yazmıştır. Bu eserlerinden biri de et-Teysîr fi't-tefsîr adlı tefsiridir. Rivayet ve dirayet metodunun başarılı bir şekilde kullanıldığı bu tefsir, yazıldığı dönemden itibaren çok sayıda tefsire kaynaklık eden önemli bir eserdir. İlim ehli arasında da belli bir şöhreti vardır. Nitekim sadece ülkemizdeki kütüphanelerde yüz civarında yazma nüshasının bulunuyor olması da bunu göstermektedir. Fakat günümüzde hala basımı gerçekleştirilememiştir. Sadece Bakara suresinin tahkiki yapılmış olup Âl-i İmran suresinin tahkik çalışması da devam etmektedir. Biz de Nisa suresinin tahkikini yaparak klasik döneme ait bu mühim tefsirin gün yüzüne çıkmasına bir katkı sunmak istedik. Bu çalışmada önce müellifin hayat hikayesi kısaca ele alınmış, ardından et-Teysîr fi't-Tefsîr ve tahkik yöntemi hakkında malumat verilmiş ve son olarak da eserin tahkikine geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Necmüddin en-Nesefî (Died at 537/1142) is an importent mufassir (An author of a interpretation of kuran) at the sixth level of mufassires who is realated to the Turkish Scientists. And he wrote in so mach books in many Islamic science fields. The et-Teysîr fi't-Tefsîr book is one of that books. He contain received tafsir method and tafsir by opinion method by using them in a great way. From that period it was written numerous commentaries, which were an important source of work. And he is known among Scientists, As a matter of the fact that in our country ther is about a hundred Manuscripts and copies of them in the libraries in our country shows this. However, today still it can not be printed. Only the Surat al-Baqara has been printed and the study of the Surat Al-i-Imran editig also continues. We also wanted to make a contribution to the emergence of this importent tafsir of the classical period by books editing and reviewing the surat al-Nisa. In this research, firstly the life story of the author was briefly discussed, then (et-Teysîr fi't-Tefsîr) it was given information about and the method of editing and reviewing and, finally passed on the editing and reviewing.