Kolza (rape seed) tohumundan piroliz yöntemiyle sentetik sıvı yakıt üretiminin incelenmesi
Investigation of the synthtetic fuel production from rape seed with pyrolysis
- Tez No: 84449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ŞENSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Dünyada artan nüfus ve gelişmekte olan teknolojiye bağlı olarak enerji gerek sinimi sürekli artmakta ve bu durum sınırlı olan birincil enerji kaynaklarının gi derek azalmasına neden olmaktadır. Yaratmış oldukları çevresel sorunlarda gözönü- ne alındığında bu kaynakların yerini alabilecek yeni ve yenilenebilir enerji kaynak larının araştırılması giderek önem kazanmaktadır. Çevre dostu yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında yeralan biyokütle özellikle gelişmekte olan ülkeler için uygulama alam en geniş olan enerji kaynağıdır. Biyokütlenin cinsine, şekline ve yapısına bağlı olmaksızın, termal dönüşüm süreçleriyle, özellikle yüksek verimde sıvı ürün elde edilmesine olanak sağlayan pi- roliz yöntemiyle elde edilen sıvı ürün, iyileştirme işlemleri sonunda, kalorifik değeri yüksek, kolay depolanabilir ve taşınabilir özellikleriyle petrol türevi sıvı yakıtlar için bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çalışmada yeni ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak kolza tohumu seçil miştir. Sentetik yakıt üretimi amacıyla kolza tohumlarının sabit yataklı retortta çe şitli proses koşullarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması normal piroliz ortamında (statik) gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve parçacık boyutu gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırıl mıştır. Piroliz çalışmalarının ikinci aşaması azot ortamında gerçekleştirilerek, sürük leyici gaz akış hızının etkisi incelenmiş, böylece kolza tohumu için en uygun piroliz koşullan belirlenmiştir. Çalışmalarda elde edilen sıvı ürünün (katran) çeşitli spektroskopik ve kroma- tografik yöntemlerle yapısı araştınlmıştır. Sıvı ürünün ^-NMR, FTIR spektrumlan alınmış, elementel analizi gerçekleştirilerek molar gösterimi ortaya konmuş ve kalo rifik değeri belirlenmiştir. Aynca sıvı ürün sütun kromatografisinde fraksiyonlarına ayrılarak bu fraksiyonlann FTIR spektrumlan ve alifatik alt fraksiyonlann gaz kromatogramlan alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER Enerji, Biyokütle, Piroliz, Sentetik Yakıt, Kolza Tohumu
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need for energy have been increasing sharply due to rapid increase in world population and developing technology. This position to have been causing to be reduceding of primary energy sources. This energy sources have been forming environment pollution. The extensive use of primary energy sources has lead researchers to find new energy sources. Among enviroment friendly renewable energy sources, the biomass is probably the most common in particulary developping countries. Regardless of its type, form and construction, the biomass can be easly converted into the liquid products by using the methods of the pyrolysis. After improvisation processes these liquid products will proses the high calorific value and be easyly deposited and transported. In this respect they can be taken as an alternative fuels to the derivetives of the petroleum. In this study, rape seed was chosen a renewable energy source. Rapeseed was pyrolysed under various conditions in static retort to produce synthetic fuel. First pyrolysis process was investigated in normal pyrolysis atmosphere and the effect of pyrolysis parameters such as pyrolysis temperature, heating rate, particle size on the pyrolysed product yield was investigated. In the second part, raw materials are pyrolysed and the effect gas flow rate was studied as pyrolysis parameter. As a result the conditions for highest liquid fuel yield were optimised. Liquid products produced in this study were characterised by Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR) and proton nuclear magnetic resonance spectroscopy (' H-NMR) and elemental analyses. Also liquid product were fractioned in colomn chromatography, FTIR spectra of fractionates were taken and type of hydracarbons were found. Finally gas chromatography of aliphatic subtractions were obtained. KEY WORDS Energy, Biomass, Pyrolysis, Synthetic Fuels, Rape Seed.