A critique of the hotspot approach: The case of Italy
Hotspot yaklaşımının eleştirisi: İtalya örneği
  1. Tez No: 569931
  2. Yazar: ÖYKÜ TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
2015 yılında, Avrupa Birliği çoğunluğunu sığınmacıların oluşturduğu rekor sayıda göçmenin gelişine tanık oldu. AB'nin sınırlarında ve Schengen Bölgesi'nde ciddi insani ve siyasi zorluklar ortaya çıktı. Yaygın bir şekilde 'Avrupa Mülteci Krizi' olarak adlandırılsa da, biz bunun Avrupa'nın mevcut sığınma sisteminin bir krizi olduğuna işaret ediyoruz. Bu durum karşısında, AB, orantısız göç baskısı altındaki İtalya ve Yunanistan'a, AB Ajansları, Avrupa Sığınma Destek Ofisi, Frontex, Europol'un operasyonel desteğini öngören 'hotspot' yaklaşımını sundu. Bu tezde, hotspot yaklaşımının AB'nin sığınma sisteminin krizini çözüp çözemeyeceğini anlamak için, hotspot yaklaşımının İtalya'daki uygulamasının ilk yılını, Lampedusa hotspot'undan örneklerle inceliyoruz. Sonuç olarak, krizi yaratan politikalara dayanan hotspot yaklaşımının, mülteci ve insan hakları sorumluluklarına ve üye devletler arasında adil/orantılı bir sorumluluk paylaşımına öncelik vermektense, hotspotlara ev sahipliği yapan devletler ve göçmenler için zorlukları konsolide ettiğini görüyoruz.
Özet (Çeviri)
In the year 2015, the European Union has witnessed a record number of migrant arrivals composed of a great majority of asylum seekers. Serious humanitarian and political challenges have appeared at the EU external borders and within the Schengen Area. However, it is called as 'European Refugee Crisis' in a widespread manner, we indicate that it is the crisis of the existing asylum system of the EU. Under the circumstances, the EU presented the hotspot approach to provide the operational assistance of the EU Agencies, namely European Asylum Support Office, Frontex, Europol, to Italy and Greece under disproportionate migratory pressure. In this thesis, we examine the first year of the implementation of the hotspot approach in Italy, with the examples from the hotspot of Lampedusa in order to understand whether the hotspot approach is able to address the crisis of the EU asylum system. In conclusion, we see that the hotspot approach that relies on the same policies led to the crisis, therefore, consolidates challenges for both the host Member States and migrants, rather than prioritizing refugee and human rights responsibilities, and a fair/proportionate sharing of responsibility among Member States.