Yeni teknolojilerin şirketler üzerindeki etkileri: Bulanık ortamda bütünleşik bir yaklaşım ile değerlendirme
The effects of new era technologies on companies: Assessment with an integrated approach in fuzzy environment
  1. Tez No: 569932
  2. Yazar: KARVANA ALİRIZA ŞİRMEMMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, teknolojilerin yaşanan endüstri devrimleri boyunca ülkeler ve şirketler üzerinde etkileri incelenmiştir.Literatür araştırması sonucu, teknolojilerin en çok ülkeler üzerinde ekonomik büyümeye, işgücü piyasalarına, insanların yaşam tarzı ve standartlarına, yürütülen politikalara etki ettiği görülmüştür. Teknolojik değişimlerin mikro açıdan olan etkileri daha detaylı literatür taramasıyla incelenerek, firmalar üzerinde yarattığı değişimler örgütsel, operasyonel, stratejik, ürün ve hizmetler, müşteriler olarak gruplandırılmıştır. Bu etki düzeyleri dikkate alınarak, şirketlerin endüstri 4.0 teknolojilerinin hangisi üzerinde daha çok odaklanlamaları gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of technologies on countries and companies during the industrial revolutions have been examined. As a result of the literature research, it has been seen that technologies affect economic growth, labor markets, people 's lifestyle and standards and policies carried out the most. The micro-effects of technological changes are examined in a more detailed literature review, and the effects on companies are grouped as organizational, operational, strategic, products and services and customers. Taking these impact levels into consideration, it was determined that companies should focus more on which of the 4.0 technologies.