Pazar yönlülük ve yenilik performansının işletme performansı üzerine etkisi: Konya otomotiv yan sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
Effect of market orientation and innovation peformance on business performance: A research on Konya automotive subsidary industry businesses
  1. Tez No: 569939
  2. Yazar: BİLAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Günümüzde işletmeler, içinde yer aldığı endüstride rekabeti karşılamak, kaynakları daha verimli kullanmak, maliyetleri azaltmak, geleceğe dönük riskleri azaltmak gibi yönetsel hedeflerine ulaşabilmek adına sürekli olarak performanslarını ölçmekte ve bu doğrultuda performans ile ilgili uygulamalardan yararlanarak geleceği açısından önemli kararlar almaktadır. İşletmeler açısından önem arz eden performans değerlendirmeleriyle ilgili çalışmaların sayısı hızla artmaktadır. İşletme performansıyla ilgili çalışmaların sayısının artmasının temel nedeni ise, işletme performansını etkileyen unsurların belirlenerek çözüm üretilmesi ve en üst seviyede fayda sağlanmasıdır. Araştırmanın temel amacı, Konya Otomotiv Yan Sanayi işletmelerinde, pazar yönlülük ve yenilik performansının, işletme performansı üzerine etkisini yapısal eşitlik modellemesiyle araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işletme performansıyla ilgili literatürde yer alan kavramlara ve işletme performansının önemine yer verilmiştir. İkinci bölümde pazar yönlülük kavramına, pazar yönlülüğün öncülleri ve sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, yenilik süreci ve yenilik performansı kavramları ile ilgili temel bilgilere ve literatürde yer alan diğer kavramlarla benzerlik ve farklılıklarına yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde, Konya Otomotiv Yan Sanayi işletmelerinden elde edilen veriler doğrultusunda yapısal eşitlik modeli ile elde edilen bulgular tartışılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, enterprises measure their performance in order to reach their managerial goals such as meeting the competition in the industry they are involved in, using resources more efficiently, reducing costs and reducing future risks. In this direction, they are making important decisions regarding the future by using the applications related to performance. The number of studies on performance evaluations that are important for enterprises is increasing rapidly.The main reason for increasing the number of works related to operational performance is determining the factors affecting the performance of the company and producing the solutions and providing the highest level of benefit. The aim of this study is to investigate the effects of market orientation and innovation performance on operational performance in Konya Automotive Supplier Industry with structural equation modeling. For this purpose, the research consists of five parts. In the first part, the concepts related to business and operational performance and the importance of business performance are given. In the second part, the concept of market orientation, the precursors and results of market orientation are given. In the third part, basic information about innovation process and innovation performance concepts and similarities and differences with other concepts in literature are given. In the fourth part of the study, data obtained from Konya automotive supplier industry the results obtained with structural equation model are discussed.In the fifth chapter, conclusions and suggestions were made.