Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun oynama motivasyonu ve bağımlılığı
Digital game playing motivation and addiction in secondary school students
  1. Tez No: 859038
  2. Yazar: MEHMET OKTAY KABLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Spor, Science and Technology, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinde cinsiyet, kardeş sayısı ve sınıf düzeyinin dijital oyun oynama motivasyonu ve bağımlılık düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemek ve dijital oyun motivasyonu ile bağımlılık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya 168 erkek ve 226 kız olmak üzere toplam 394 ortaokul öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği ve Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Nitel değişkenler arasındaki ilişki ki-kare bağımsızlık testi ile incelenmiştir. Sıra ortalamaları karşılaştırılan iki grup arası değerlendirmelerde Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup arası değerlendirmelerde ise Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlarının birbirleri ile ilişkisi incelenirken Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Dijital oyun oynama durumu (evet/hayır) cinsiyetten (erkekler lehine) ve kardeş sayısından (≤ 1 kardeşi olanlar lehine) önemli ölçüde etkilenmekte (p0,05). Dijital oyunlara yönelik motivasyon ve bağımlılık cinsiyetten (erkekler lehine) ve sınıf düzeyinden (8. sınıf öğrencileri lehine) önemli ölçüde etkilenmekte (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of gender, the number of siblings, and grade level on digital game playing motivation and addiction levels in secondary school students and to reveal the relationship between digital game motivation and addiction. A total of 394 secondary school students, 168 boys and 226 girls, participated in the study voluntarily. Personal Information Form, Digital Game Playing Motivation Scale, and Digital Play Addiction Scale for Children were used as data collection tools. The relationship between the qualitative variables was examined with the Chi-Square Independence test. Mann-Whitney U test was used for two groups, and the Kruskal Wallis test was used for more than two groups in comparisons according to mean rank. The Spearman Correlation test examined the relationship between the scale and its sub-dimensions. Digital game-playing status (yes/no) is significantly affected (p0.05) by grade level in secondary school. Motivation and addiction towards digital games are significantly affected (p0.05) by the number of siblings.