İç mekan tasarımında BIM teknolojisinin kullanımına yönelik mutfak mekanı üzerinden bir veri tabanı ve örnek model oluşturulması
Creating a data base and sample model in kitchen interior design for the using of BIM technology
  1. Tez No: 569979
  2. Yazar: MERVE NAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AYŞE KANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojideki gelişmeler ile beraber bilgisayar teknolojileri günümüz tasarımında aktif şekilde yer almaktadır ve yeni tasarım araçlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu da AEC endüstrisindeki projelendirme sürecini değiştirmeye ve özellikle endüstri içinde ortaya çıkan bilgi paylaşımı ve yönetimi konusunu geliştirmeye başlamaktadır. Projelendirme ve uygulama safhasında profesyonellerin koordineli çalışabiliyor olması ve inşaat yaşam döngüsünde her şeyin birlikte planlanması proje süreci içinde çok önemli bir yer tutmakta ve bu sürecin ilerleyişinde kritik rol oynamaktadır. Gelişen teknolojiler ve yapılan AR-GE çalışmaları ise takımları bütünleştirmeyi mümkün kılmaktadır. Son yıllarda dünya çapında en fazla çalışılan teknoloji ise BIM'dir. BIM, birlikte çalışılabilirlik ilkesine bağlı kalarak ekiplerin uygulama öncesinde tüm bilgiyi bilgisayar ortamında oluşturmasını sağlamaktadır. Hem dünyada hem de ülkemizde BIM teknolojisine hızlı bir geçiş yaşanmaktadır. Ülkemizde BIM teknolojisinin büyük ölçekli mimari ve inşaat projelerinde kullanıldığı gibi bir algı bulunmaktadır ve bu alana getirdiği avantajlara odaklanılmaktadır. Ancak bu teknolojinin ölçeğe bakılmaksızın tüm proje süreçlerinde aynı avantajı ve kolaylığı sağlamaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında BIM teknolojisinin iç mimaride aktif kullanımını gösteren bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Ana yazılım olarak BIM teknolojisine sahip olan Autodest Revit kullanılmıştır. Çalışma alanı olarak ise geçmişten günümüze her zaman ihtiyaç duyulan ve üzerinde çalışmalar yapılan bir alan olan mutfak alanı seçilmiştir. Bu bağlamda tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde; BIM teknolojisinin temel felsefesi, avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır. Daha sonra ulusal ve uluslararası düzeyde sektördeki kullanımı, dünyadaki yaygınlığı ve durumu hakkında bilgi verilmiştir. Tez çalışması kapsamında kullanılacak olan ana platforma karar verilmesi için ise BIM teknolojisine sahip olan yazılımlar incelenmiştir. İkinci bölümünde; BIM teknolojisinin iç mekanda kullanımı hakkında genel bilgi verilmiştir. Ardından çalışma kapsamında ele alınacak olan mutfak mekanının neden önemli olduğuna değinilerek mutfak tasarım prensipleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; mutfak iç mekan tasarımında BIM teknolojisinin kullanımına yönelik bir veri tabanı ve örnek model oluşturulması ile ilgili yazılmış olan tezler ulusal ve uluslararası düzeyde incelenmiştir. Dördüncü bölümde; veri tabanı kütüphanesi oluşturulmuştur. Sonrasında oluşturulan bu kütüphane ile belirlenen bir mutfak alanı üzerinden örnek model oluşturulmuştur. Beşinci bölümde ise tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the advances in technology, computer technologies are actively involved in the design of today, resulting in the emergence of new design tools. This is beginning to change the project planning process in the AEC industry and to improve the knowledge sharing and management in the industry. The fact that professionals can work in coordination and planning everything together in the construction life cycle takes a very important place in the project process and plays a critical role in the progress of this process. Developing technologies and R&D activities make it possible to integrate teams. BIM is the most studied technology in the world in recent years. BIM adheres to the principle of interoperability, enabling teams to create all the information on the computer before application. There is a rapid transition to BIM technology both in the world and in our country. There is a perception that BIM technology is used in large scale architectural and construction projects in our country and the advantages it brings to this field are focused on. However, it provides the same advantage and ease in all project processes regardless of the scale. For this reason, in this thesis, it is aimed to conduct a study showing the active use of BIM technology in interior architecture. Autodest Revit with BIM technology was used as the main software. As the study area, the kitchen area, which is an area that has always been needed and worked on from the past to the present, has been chosen. In the first part of the thesis; A general information is given about BIM technology and its advantages and disadvantages are mentioned. Then, information was given about its usage in the national and international sectors and information about its prevalence and status in the world were obtained. The software that has BIM technology has been examined in order to decide on the main platform to be used within the scope of the thesis. In the second part; An overview of the indoor use of BIM technology is given. The kitchen design principles are explained by explaining why the kitchen, which is the choise as the site for the thesis, is important. In the third chapter; The thesis on the use of BIM technology in kitchen interior design and the creation of a sample model were examined at national and international level. In the fourth chapter; The database library has been created. After that, a sample model was created through a kitchen area determined by this library. In the fifth chapter; results obtained were evaluated. This thesis, which combines BIM technology and interior architecture, will have a unique value in the literature.