İç mekan tasarım endüstrisinde yapı bilgi modellemesinin kullanımı
Using building information modeling in the interior design process
  1. Tez No: 782287
  2. Yazar: SENA KURUCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnşaat sektörü; bilgi yoğun bir sektördür. Bir yapının planlama, tasarım, yapım ve işletilmesini de kapsayan yaşam döngüsü boyunca, çok miktarda bilgi kullanımı söz konusudur. İnşaat projeleri karmaşık yapıdadır ve gün geçtikçe yönetimi daha da zorlaşmaktadır. Building Information Modeling (BIM); farklı disiplinler arasında iş birliğine ve birlikte çalışabilirliğe katkı sağlayan inşaat sektöründeki en önemli teknolojik yeniliklerden biridir. BIM gibi, teknolojideki yeni gelişmeler inşaat ve tasarım şirketleri üzerinde ciddi rekabet baskısı yaratır. Tasarım ve inşaat şirketleri bu rekabet ortamında hayatta kalabilmek ve gelişmek için yenilikçi yeteneklerini geliştirmek ve yeni teknolojileri adapte etmek ihtiyacı hissederler. Ülkemizde BIM teknolojisinin sadece büyük ölçekli inşaat projelerinde kullanıldığı gibi bir algı bulunmaktadır ve bu alana getirdiği avantajlara odaklanılmaktadır. Ancak Yapı Bilgi Modellemesi, diğer yapı tasarım profesyonelleri için olduğu gibi, iç mekan tasarımcıları için de bir tasarım planlama ve iletişimi için kullanılan güçlü bir araçtır ve iç mekan tasarımında önemli derecede rekabet avantajı sağlar. İç mekan tasarımı inşaat kalemi; HVAC, aydınlatma, akustik, dekorasyon, su temini ve drenaj gibi bir çok kalemi bünyesinde barındırır. BIM' in iç mekan tasarımında kullanılması; tasarımın hızlı ve kolay biçimde yaratılması, maliyet ve miktar hesaplama, keşif hazırlama, mekan yerleşiminden doğru malzeme seçimi, gibi yararlar sağlamasına rağmen BIM bu alanda çok fazla kullanılmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; BIM' in iç mekan tasarımında dezavantajları ve avantajlarını araştırmak ve BIM' in iç mekan tasarımı endüstrisindeki kullanımını araştırmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre iç mekan tasarımı endüstrisindeki BIM kullanımı oldukça düşük seviyelerde olup, iç mimarların BIM konusunda bilgilendirilip, kamu tarafından desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Building sector; is an intensive knowledge indusry. A lot of information is used throughout the life cycle of an including building planning, design, construction and operation. Construction projects are complex issue and management becomes more difficult day by day. Building Information Modeling (BIM); It is one of the most important technological innovations in the building industry, which contributes to cooperation and interoperability between different disciplines. Like BIM, new developments in technology create serious competitive pressure on construction and design firms. Design and construction companies feel the need to develop their innovative skills and adapt new technologies to survive and thrive in this competitive environment. There is a perception that BIM technology is used only in large-scale construction projects and focuses on the advantages it brings to this area in our counry. But, building information modeling is a powerful tool for design planning and communication for interior designers as well as for other building design professionals and provides a significant competitive advantage in interior design. The construction item of the interior design; It contains many items such as lighting, acoustics, decoration, HVAC, sanitary system and drainage. Using BIM in interior design; It provides benefits such as creating the design quickly and easily, calculating costs and quantities, preparing exploration, choosing the right material from the layout. Despite this situation, BIM is not used much in interior design. The purpose of this study; To investigate the use and advantages of BIM in interior design and to examine the adaptation of BIM in the interior design industry. A survey was designed to capture the required data for this study. According to the results of the study, the use of BIM in the interior design industry is at a very low level, and interior architects should be informed about BIM and supported by the public.