The effect of product innovations on consumer decision-making process
Tüketici karar verme sürecine ürün yeniliklerinin etkisi
- Tez No: 569980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, özellikle yenilikçi ürünler piyasaya sürülürken tüketici karar alma sürecini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tüketici, bir ürün satın almadan ya da satın almadan önce daima bir karar verir. Tanıdık bir şirkete dönüşmesi veya yeni bir şirket seçmesi önemli değil. Her durumda satın alma kararı, ön bilgilerin toplanmasını ve analizini içerir. Tamamen yeni bir ürün denemeye istekli olmak da dâhil olmak üzere insanlar birbirlerinden önemli ölçüde farklıdırlar. Her alanda, hem“öncüleri”hem de ilk takipçileri var. Geri kalan tüketiciler genellikle daha sonra herhangi bir yeni ürünü algılarlar. Bu, pazarlamacıların tüm müşterileri duyarlılık derecelerine göre sınıflandırmasını mümkün kıldı. Başlangıç genellikle yavaştır. Bundan sonra, giderek daha fazla insan yavaş yavaş yenilik algılamaya başlar. Ayrıca, sayıları en yüksek değere ulaşacak ve daha sonra ürün (hizmeti) henüz kabul etmemiş olan tüketici sayısı azaldıkça yüzde azalacaktır. Algılama sürecinde, kişisel etki önemli bir rol oynar, yani bir kişinin bir ürün veya hizmet hakkındaki bir ifadesinin bir başkasının tutumu üzerindeki ve bir satın alma olasılığı üzerindeki etkisi. Yenilikle ilgili olarak, en önemli kişisel etki değerlendirme aşamasındadır.“Erken takipçiler”hakkında,“erken”olanlardan daha büyük bir izlenim bırakıyor. Risk içeren durumlarda, kişisel etki güvenlik durumlarından daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the consumer decision-making process, especially while innovative products are released to the market. The consumer always ponders a decision before purchasing a product or purchase. It does not matter if he turns to a familiar company or chooses a new one. The decision to purchase in any case involves the preliminary collection and analysis of information. People differ significantly from each other, including the willingness to try out a completely new product (service). In each area, there are both their“pioneers”and their early followers. The remaining consumers usually perceive any new product much later. This made it possible for marketers to classify all customers by the degree of their susceptibility. The beginning is usually slow. After that, more and more people gradually begin to perceive the novelty. Further, their number will reach a peak value, and then the percentage will decrease as the number of consumers who have not yet accepted the product (service) decreases. In the process of perception, personal influence plays an important role, i.e. the effect that a statement about a product or service of one person has on the attitude of another, on the likelihood of making a purchase. Regarding the novelty, the most significant personal influence is at the evaluation stage. It makes a greater impression on the“late followers”than on the“early”ones. In situations that involve risk, personal influence is more effective than in situations of safety.