Pomza ocağıdan yayılan tozun mera bitki örtüsü üzerine etkisi
The effect of exited dust from pumice mine on rangeland botanical composition
  1. Tez No: 570077
  2. Yazar: MERVE MEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Rüzgâr erozyonu, kum fırtınaları, mucur yapımı, madencilik, yol yapımı vb. çok sayıda faaliyetin sonucunda oluşan toz mera vejetasyonları üzerine önemli bir etkiye sahip olup, tozun fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Bu amaçla pomza maden ocağına farklı uzaklıktaki mera kesimlerinin buğdaygiller, baklagiller, diğer familyalara dâhil türler, toprağı kaplama oranı ve mera durumundaki değişimler incelenmiştir. Buğdaygiller familyasına dâhil türlerin oranı üzerine toz kaynağına uzaklığın önemli bir etkisi olmamıştır. Ancak toz kaynağından uzaklaştıkça oranları artmıştır. Baklagiller familyasına dâhil türlerin oranı ise toz kaynağından uzaklaştıkça önce artmış sonra azalma göstermiştir. Baklagil türlerindeki bu değişim istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Dust that occurs in the resulting from a number of activities such as wind erosion, sandstorms, quarrying, mining, road construction etc. has an important influence on the rangeland vegetation and its effects depends on the physical and chemical properties of the dust. For this purpose, the ratio of grasses species, legume species, other families species, canopy coverage and rangeland quality of the rangeland sites in the different fast to pumice mining were investigated. There was no significantly effect of distance of the source of dust on grasses species ratio. But their ratio increased with increasing distance from dust source. The legume species ratio firstly increased and then was decrease depend on distance away from dust source. This change in legume species was not statistically significant.