Niğde yöresi pomza taşının ısı ve ses yalıtımında kullanılmasının araştırılması
Investigation of pumice stone in Niğde region for use of heat and sound insulation
- Tez No: 78438
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET NİĞDE YÖRESİ POMZA TAŞININ ISI VE SES YALITIMINDA KULLANILMASININ ARAŞTIRILMASI DAL, Ali Rıza Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kemal ALTIN IŞIK Eylül 1998. 66 Sayfa Bu çalışmada Niğde yöresinde geniş rezervlere sahip olan pomza taşının ısı ve ses yalıtımı amacıyla yapılarda kullanılması için, pomza taşları tane boyutlarına ayrılmış pomzanın, çimento ile değişik karışım oranlarında numuneleri elde edilmiştir. Numunelerin üzerinde basınç deneyleri yapılarak uygun karışım oranlarının tespiti yapılmıştır. Pomza taşının yalıtımında kullanılması için bir model tasarlanmış ve simülasyonu yapılmıştır. ISO 8990 standardına uygun deney labaratuvarı hazırlanmış ve TSE standartları dikkate alınarak bilgisayar destekli olarak Pomza taşının ve değişik malzemelerin ısı iletim katsayısı hesaplanmıştır. Anahtar sözcükler : Pomza, Yalıtım Malzemeleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATION OF PUMICE STONE IN NIGDE REGION FOR USE OF HEAT AND SOUND INSULATION DAL, Ali Rıza Niğde University Graduate School of Natural and Applied Science, Defartment of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK September 1998. 66 Pages In this study, pumice stone, was studied for the purpose of heat and sound insulation in buildings. Different samples are obtained by mixing grained pumice stone and cement. A set of experiments have been performend to obtaine suitable mixture ratios. A model was projected and a simulation was made in order that pumice stone would be used in insulation. An experimental setup was prepared in accordance with ISO 8990 and the TSE standarts. The heat transfer coefficient of Pumice stone and different materials have been measured using the experimental this facility. Key Words : Pumice, Insulation Materials