Cd (In2S3)S yarıiletken filmlerinin bazı fiziksel özellikleri
Some physical properties of the Cd (In2S3)S semiconducting films
- Tez No: 57009
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN ZOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Cd(In2S3)S yapısındaki yarıiletken filmler spray- pyrolysis yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen filmlerin n-tipi oldukları ve filmlerin yasak enerji aralığı değerlerinin 2.43-2.53 eV arasında değiştiği belirlenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden filmlerin polikristal oldukları saptanmıştır. Yapıda ohmik ve space-charge-limited iletimi belirlenmiştir. Space-charge-limited iletimi gözlenen filmler için n0 ' m 8, 4xl01:L-l, 5xl016 cm-3, Et'nin iletim bandının altında, 0,20-0,30eV, Nt,nin 4,6xl015- 4,7xl016cm~3 ve (i ' nün 0,2-5,5 cm2V~1s_1 değerleri arasında değiştiği hesaplanmıştır. Filmlerin ac iletkenliğinin frekansa Acos ile bağlı olduğu ve s'nin 0.55-0.82 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The films of the Cd(In2S3)S compound semiconductors have been obtained by the spray-pyrolysis method. The films showed n-type characteristic and the band gap values varied between 2.4 and 2.5 eV. The x-ray spectrum of the films showed that they are polycrystalline. The structure showed ohmic and space-charge-limited conductions. From the space- charge-limited conduction data it was deduced that n0 is varied from 8,4x1ü11 to 1, 5xl016cirr3' Nt from 4,6xl015 to 4,7xl016 cm"3-, Et from 0,20 to 0,30 eV below the conduction band and (I of the carriers from 0,2 to 5,5 cm2V~1s_1. The frequency dependent ac conductivities of the films observed to obey the Acos law with s varying between 0.55 to 0.82.