Taştepe yöresi (Eskişehir) Ultrabazitlerinin yapısal jeolojisi ve alterasyonunun uzaktan algılama teknikleri yardımıyla araştırılması
  1. Tez No: 57010
  2. Yazar: KORAY KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Eskişehir'in KD'sunda yer alan Taştepe bölgesi, 110km2'lik bir alanda jeolojik olarak çalışılmış ve Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma alanı temel olarak dört jeolojik birimden oluşmuştur; ultrabazitler, melanj, tortul kayaçlar ve alüvyon örtüsü. Ultrabazitler içinde dunit, harzburjit; melanj içinde kireçtaşı, fıllit, radyolarit, serpantinit, diyabaz ve konglomera; tortul kayaçlarda sepiolitli kil ve konglomera birimleri bulunmaktadır. Çalışma alanında kromit, manyezit ve sepiolit mineralizasyonu gözlenmektedir. Kromit mineralizasyonu ultrabazitler içinde yer alan dunit ceplerinde, manyezit oluşumları ultrabazit ve melanj içinde, sepiolitler ise neojen tortul kayaçlarında bulunmaktadır. Uzaktan algılama tekniği yardımıyla (Landsat TM bantları) jeoloji ve çizgisellik haritaları hazırlanmıştır. Çalışmada, N-S yönlü sıkışma ve açılmayı işaret eden çizgisellik ölçümleri yapılmıştır. Gj ve G3 bölgesel kuvvetleri sırasıyla N15° ve N105° çevresinde toplanmaktadır. Eklemleri oluşturan lokal kuvvetler ise 0^'=345° ve G3'=75° olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Ultrabazit Melanj Dunit Harzburjit Fillit Radyolarit Serpantinit Diyabaz Landsat TM
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taştepe region, which is located at the NE of Eskişehir, is geologicaly investigated in a region of 110km2 and prepared as Master of Science thesis. Area of study is composed of four main geological units; ultrabasics, melange, sedimentary rocks and alluvium cover. Among these units, ultrabasics are of dunites and harzburgites; melange units are limestones, phyllites, radiolarites, serpentinites, diabases and conglomerates. Sedimentary rocks are sepiolitic clays and conglomerates. Chromite, magnesite and sepiolite are the mineralisation products of the study area. Chromite formations are found in the dunite pockets of ultrabasics where, magnesites are found both in ultrabasics and melange units. Sepiolite is found only in Neogene sedimentary rocks. Geology and lineaments are mapped using remote sensing techniques (Landsat TM bants). In the study, surveyed lineaments indicate a NS orianted stress field (both compression and extension). Regional Oj and O3 stresses are concentrated around N15° and N105°, respectively. Local stresses which are responsible for the formation of joints are found to be a i=3450 and 03=75°. KEY WORDS Ultrabasic Melange Dunite Harzburgite Phyllite Radiolarite Serpentinite Diabase Landsat TM