Türkiye'deki STK'ların Suriye'deki savaşın neden olduğu yoksulluğu önleme çalışmaları: İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)-Türkiye Kızılay Derneği-Deniz Feneri derneği
Studies of non-governmental organizations (NGOS) in Turkey to prevent the poverty caused by the war in syria: Examples of IHH Humanitarian Relief Foundation, Turkish Red crescent society, and Deniz Feneri association
  1. Tez No: 570098
  2. Yazar: MUHAMMET RIZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yoksulluğun objektif ve üzerinde herkesin ortak görüş bildirdiği mevcut bir tanımının olmamasına karşın genel anlamda bu kavram yaşamın gerektirdiği olanaklardan yoksun olma durumunu ifade etmektedir. Yoksulluğa neden olan birçok faktör söz konusudur. Ancak bu nedenlerin arasında en acımasızca ve ağır olanı savaşlar sonucunda ortaya çıkan yoksulluktur. Bu doğrultuda hazırlamış olduğumuz,“Türkiye'deki STK'ların Suriye'deki Savaşın Neden Olduğu Yoksulluğu Önleme Çalışmaları: İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Türkiye Kızılay Derneği ve Deniz Feneri Derneği Örneği”adlı çalışmamızda, Suriye İç Savaşı nedeniyle insani yardıma muhtaç duruma düşen Suriyelilerin yaşadıkları sıkıntılar ortaya konulmuştur. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmaya ve yoksul durumdaki Suriyelilerin insani ihtiyaçlarını karşılayarak yoksulluğu önlemeye çalışan İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği ve Deniz Feneri Derneği'nin bu amaçla Türkiye ve Suriye sınırları içerisinde gerçekleştirmiş olduğu birçok faaliyeti bulunmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak yoksulluk ve sivil toplum kuruluşları kavramları açıklanarak, Suriye'deki savaşın neden olduğu yoksullukla mücadelede İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği ve Deniz Feneri Derneği'nin faaliyetleri ele alınmakta ve bu çalışmaların Suriyelilerin yoksulluğunu ortadan kaldırmada ne derece etkili olduğu ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan çalışmayla, aynı alanda faaliyetler ortaya koyan farklı yapıdaki ve alandaki STK'lara yönlendirici bir kaynak olabilecek sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there is no objective and existing definition of poverty which everyone has a common opinion, In general manner, this concept refers to the state of being deprived of facilities required for life. There are many factors that cause poverty. There are many factors that cause poverty. But, the most brutal and severe of these reasons is the poverty that is the result of wars. In this regard, we have prepared our study with the title of "Studies of non-governmental organizations (NGOs) in Turkey to prevent the poverty caused by the war in Syria: Examples of IHH Humanitarian Relief Foundation, Turkish Red Crescent Society, and Deniz Feneri Assocıation. In this study, problems of Syrian refugees in need of humanitarian assistance due to the Syrian Civil War have been revealed. IHH Humanitarian Relief Foundation, Turkish Red Crescent Society, and Deniz Feneri Association have a lot of activities in Turkey and in Syria to abolish these problems and to prevent poverty by supplying Syrians with humanitarian aid materials. In this study, concepts of poverty and non-governmental organizations were explained firstly. Activities of IHH Humanitarian Relief Foundation, Turkish Red Crescent Society, and Deniz Feneri Association to fight poverty caused by the Syrian War were examined. It is tried to present how effective these activities are in abolishing the poverty of Syrians. Results of this study were revealed as a guiding source for NGOs in different structures and areas operates in this area.