Kuru besni üzümünde aflatoksin ve okratoksin a varlığı
Presence of aflatoxin and ochratoxin a in dried besni grape
- Tez No: 570111
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Besni üzümünün üretimi en çok Adıyaman ili Besni ilçesi ve Gölbaşı ilçesi sınırlarında yapılmaktadır. Bu üzüm peygamber üzümü, parmak üzümü olarak da bilinmektedir. Sofralık ve kurutmalık olarak kullanılmakta olup, daha çok kuru Besni üzümü adıyla bilinmektedir. Üzümün kurutma aşamasının öncesinde ve sonrasında yapılan işlemler, son ürünün hem genel özelliklerini hem de mikrobiyolojik kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle, kurutma aşamasında oluşabilecek küflerin neden olduğu mikotoksinler sağlık açısından önemlidir. Bu araştırmada Adıyaman ili Besni ilçesi bölgesinde üretilen kuru Besni üzümünde aflatoksin ve okratoksin A varlığı incelenmiştir. Araştırmada kullanılan 25 örnek perakende satış noktalarından alınmış ve HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) ile aflatoksin ve okratoksin A analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre örneklerde aflatoksin tespit edilmemiştir. Okratoksin A yalnızca iki örnekte %8, 0,146 ve 0,151 µg/kg olarak tespit edilmiştir ve okratoksin A için yasal limit olan 10,0 μg/kg değerinin altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Besni grape is mostly grown in Besni and Gölbaşı districts of Adıyaman Province. This grape is consumed in fresh or dried form in Turkey as it is commonly called as“Besni dried grape”. It is locally known as 'Prophet Grape' and 'Finger Grape'. The processes applied before and after drying may adversely affect the general properties as well as microbiological quality of the end product. Especially, the mycotoxins generated by the possible molds in the drying process are quite significant on the health of human body. In this research, the presence of aflatoxin and ochratoxin A in Besni grape grown in Besni district of Adıyaman Province. Totally, 25 samples were obtained from retail stores and tested for Aflatoxin and Ochratoxin A by HPLC. Test results were revealed that none of the samples contained aflatoxin while two samples had ochratoxin A as 8% at 0.146 and 0.151 µg/kg. The amount of ochratoxin A within the tested grape samples seemed to be lower than the limit of 10.0 μg/kg as per the relevant standards.