Endüstriyel pazarlama stratejilerinin işletmelerin satın alma kararlarına etkisi
The effect of industrial marketing strategies on purchasing decisions of businesses
- Tez No: 570194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARMAN KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel pazarlama stratejilerinin işletmelerin satın alma kararlarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Endüstriyel satın alma davranışlarında etkili olan faktörler, bu faktörlerin önem dereceleri, demografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenerek, tedarikçilere dair kurumsal etkenler, tedarikçilerin satış elemanlarına ilişkin etkenler, ürüne ilişkin etkenler, fiyata ilişkin etkenler, tutundurmaya ilişkin etkenler, lojistik / satış sonrası etkenler ve finansal etkenler olmak üzere yedi boyutta araştırma yapılmıştır. Toplamda 122 adet firma ile yüz yüze görüşülerek, beşli likert ölçeği ile hazırlanan anket uygulanarak elde edilen bulgularda, yedi boyut ile endüstriyel satın alma kararları arasında olumlu ilişkilere rastlanılmıştır. Ürüne ilişkin etkenler ile fiyata ilişkin etkenlerin endüstriyel satın alma kararlarında önde gelen önemli faktörler oldukları ve tutundurmaya ilişkin etkenlerin ise düşük önemde etken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of industrial marketing strategies on purchasing decisions of businesses. Factors affecting industrial purchasing behaviors are broken into seven dimensions, which are supplier institutional factors, supplier sales personnel factors, product factors, price factors, promotion factors, logistics / after sales factors and financial factors. A research was conducted in seven mentioned dimensions within relationships between demographic variables. A total of 122 companies were surveyed, and the questionnaire prepared with a five-point Likert scale revealed positive relationships between seven dimensions and industrial purchasing decisions. Product-related and price-related factors were found to be the leading factors in industrial purchasing decisions and promotional factors were found to be the least important factors according to the results of the research.