Batı Trakya'da engelli çocuğa sahip azınlık ailelerinin profili
Profile of minority families with disabled children in Western Thrace
  1. Tez No: 570193
  2. Yazar: ISİL MİRİTZİ MOUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, Batı Trakya'da yaşayan ve engelli çocuğa sahip azınlık ailelerinin profilinin (demografik özellikleri, sosyal destek algıları ve aile gereksinimleri) incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemini Batı Trakya'da Komotini (Gümülcine) ve Xanthi (İskeçe) İllerinde yaşayan, engelli çocuğa sahip ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 78 aile oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Aile Bilgi Formu”, Kaner (2001) tarafından geliştirilen Aile Destek Ölçeği (ADÖ) ve Bailey ve Simeonsson (1988) tarafından geliştirilen, Sucuoğlu (1995) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Cavkaytar, Ardıç ve Aksoy (2012) tarafından revize edilen“Aile Gereksinimlerini Belirleme Aracı (AGBA)”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; Pearson Korelasyon analizi testi, t testi, tek yönlü varyans analizi, ortalama puanlar arasındaki farkı belirlemek için LSD testi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında; ailelerin gelir durumlarının yükselmesiyle sosyal destek algılarının arttığı ve aile gereksinimlerinin azaldığı ancak anne babaların öğrenim düzeylerinin düşük olmasının sosyal destek algılarını azalttığı ve aile gereksinimlerinin de arttığı söylenebilir. Bununla birlikte ailelerin Yunanca bilgi düzeyi yükseldikçe sosyal destek algılarının arttığı ve aile gereksinimlerinin azaldığı bulunmuştur. Ayrıca, engelli çocuklarının eğitimi ve bakımı için yakınlarından maddi destek almayan ailelerin sosyal destek algılarının daha yüksek düzeyde olduğu ve aile gereksinimlerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, engelli çocuğu için başka destek eğitim hizmetleri alan ailelerin gereksinimlerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the profile (demographic characteristics, social support perceptions and family needs) of minority families living in Western Thrace and having disabled children. The sample of this study, in which the relational scanning model is used, were families living in the province of Komotini and Xanthi in Western Thrace, a total of 78 families having disabled children agreed to participate voluntarily in the research. The data of the study were collected by the“Family Information Form”developed by the researcher, the“Family Support Scale (FSS)”developed by Kaner (2001) and the“Family Needs Assessment Tool (FNAT)”developed by Bailey and Simeonsson (1988), adapted to Turkish by Sucuoğlu (1995) and revised by Cavkaytar, Ardıç and Aksoy (2012). In the statistical analysis of the data obtained in the study; it can be said that perceptions of social support have increased and family needs have decreased due to the increase in income levels of families, but the low level of education of the parents decreased the perception of social support and increased the perception of family needs. However, it was found that as the level of Greek knowledge of families increased, perceptions of social support increased and family needs decreased. In addition, it was determined that the families who did not receive financial support from their relatives for the education and care of children with disabilities had higher social support perceptions and low family needs. In addition, it was found that the families who received other educational support services for their disabled children had high family needs.