Modern metropole özgü bir toplu taşıma sisteminin mekânsallaşma koşulları: Metrobüs vakası
Spatialization conditions of a modern metropolitan public transportation system: Metrobus case
- Tez No: 570214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ ŞAFAK UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Ulaşım, Public Administration, Architecture, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Başlangıcından itibaren trafik yoğunluğu beraberindeki bir dizi ulaşım problemine hızlı ve konforlu bir çözüm olarak çerçevelenen ve meşrulaştırılmaya çalışılan Metrobüs, kenti boydan boya kateden uzunluğu ve sürekliliği itibarıyla İstanbul ölçeğinde pek çok değişime yol açmış; kendisinin oluşum ve dönüşüm süreci sırasında çevresini de oluşturup dönüştürmüştür. Bu karşılıklı etkileşimin en somut göstergelerinden birisi, Metrobüs'ün, ulaşım sorununa verdiği cevap ölçüsünde, kendi niteliksel ve niceliksel ulaşım yoğunluğunu da beraberinde getirmiş olmasıdır. Bu anlamda Metrobüs İstanbul'a özgü bir mekânsallık kazanır. Modern bir metropol olarak İstanbul'a ilişkin genel bir açıklama getirmek yerine modernliğe ilişkin boyutlarıyla ele alınan Metrobüs bu konuda araçsallaştırılmıştır. Metropolün parçası olarak Metrobüs'e ilişkin inceleme aynı zamanda kent mekânının araştırılması anlamına gelmektedir. Bu anlamda Metrobüs'e ilişkin mekânsallaşma koşullarını ortaya koyabilmek adına çeşitli analizler gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Metrobüs'e ilişkin söylemler incelenmiştir. Metrobüs, söylemlerin yöneltildiği bir nesne olmaktan ziyade, hakkında söz söyleyenleri de dönüştüren bir kentsel aktör olarak ele alınmıştır. Metrobüs'e ilişkin diğer analiz, Metrobüs'ün biçimsel yapısının, mimarlık alanından tartışmaya açılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda mimarlığın toplumsallıkla ilişkisi ortaya konmuş ve mekânsallaşma koşullarının görünürlük kazanması sağlanmıştır. Son analizle Metrobüs'ün bir görsel aygıt olarak yapısı incelenerek, Metrobüs'ten görülen metropol manzarasının yolculuk deneyimiyle ilişkisi ortaya konmuştur. Nihayet, Metrobüs mekânının üretim ilişkilerinin ortaya konmasıyla, Metrobüs'ün fonksiyonel yapısına ilişkin bir diyagram denemesi gerçekleştirilmiş; bu diyagramdan yola çıkarak başka türlü Metrobüs'lerden bahsetmenin olanaklılığı tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conceptualized and legitimized as a rapid and comfortable solution to a range of transportation problems related to traffic density, Metrobus has become the cause of a large number of changes throughout the entirety of İstanbul metropolitan area due to its length traversing the whole city and its continuity, at the same time establishing and transforming its environment alongside its own establishment and transformation processes. One of the most concrete indications of this reciprocal interaction is the fact that Metrobus has brought along its own qualitative and quantitative intensification of transportation dynamics as much as it can be said to respond to already existing transportation problems. In this sense, Metrobus acquires a spatiality particular to İstanbul. Instead of bringing to light yet another general definition of Istanbul as a modern metropolis, Metrobus has been instrumentalized in the context of modernity and as an expression of the modern metropolis. The investigation of Metrobus as part of the metropolis at the same time means an investigation of urban space. In this sense, a variety of analyses has been conducted in order to reveal the spatialization conditions regarding Metrobus. First of all, the discourses related to Metrobus has been investigated. Metrobus has been approached as an urban agent that constantly transforms those agents putting forward statements about itself, rather than being merely a passive object that is addressed by these discourses. Another analysis regarding Metrobus has been carried out by opening its formal structure up for discussion from an architectural point of view. The relation between architecture and sociality has been revealed so as to make visible the spatialization conditions of Metrobus. Throughout the final analysis, the structure of Metrobus as a visual apparatus has been studied in order to reveal the relationship between the travel experience and the metropolitan landscape that is seen through the Metrobus windows. Finally, by observing the correlations of the functional structure of Metrobus space, a diagram is proposed as a means of bringing forth the possibility of speaking about different kinds of Metrobuses.