Otel işletmelerinde getiri yönetimi ile online kanal yönetimi ve teknolojilerinin etkileşimi
Interaction of yield management with online channel management and it's technologies in hotel enterprice
  1. Tez No: 438206
  2. Yazar: BARIŞ ÇIVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnternetin günlük hayatın her alanına girmesiyle gelişen online seyahat rezervasyonları otel işletmelerini önemli boyutta etkilemiştir. Online seyahat acentaları başta olmak üzere, Global Dağıtım Kanalları, otel web sitesi, sosyal medya ve mobil uygulamaları içine alan online dağıtım kanallarının yönetimi ve bu kanalların etkin yönetilebilmesi için kullanılan bilgi teknolojileri son zamanlarda otel işletmeleri için önemli bir konu olmuştur. Bu araştırmayla otel işletmelerinde getiri yönetimi bakış açısıyla online dağıtım kanallarının nasıl yönetildiğini ortaya çıkarmak ve online dağıtım kanallarının otel işletmelerini hangi konularda etkilediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, İstanbul'da“Turizm İşletmesi Belgeli Tesisler”den 5 yıldızlı ulusal ve uluslararası zincir otel işletmelerinde çalışan 10 getiri yöneticisiyle yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 12 nitel veri analiz programı kullanılarak içerik analiziyle kodlanmış ve yorumlanmıştır. Buna göre iki tema ve bu temaların altında 10 kategori ortaya çıkmıştır. Elde edilen veriler ışığında, online dağıtım kanallarının toplam satışlar içerisindeki oranının ve toplam getiriye olan katkısının günden güne arttığı görülmektedir. Sonuç olarak, getiri yönetimi ve online dağıtım kanallarının etkileşimli çalıştığı tespit edilmiştir. Getiri yönetimi ve online kanalların bilgi teknolojileri olmaksızın doğru bir şekilde yönetilemeyeceği, eğer bilgi teknolojileri doğru bir şekilde kullanılırsa otel işletmelerine birçok avantaj sağladığı ve online dağıtım kanallarının her birinin kendine özgü avantajlarının olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Online Travel Reservations which are developing significantly affected hotel enterprises as the internet spreaded around everywhere in daily life. Management of online distribution channels including Online Travel Agencies, Global Distribution Systems, hotel web sites, social media and mobile applications and information technologies used to administer those online distribution channels became significant for hotel enterprises. In this study, it is aimed to explore how online distribution channels are managed with yield management perspective in hotel enterprises and to determine in which ways online distribution channels affect hotel enterprises. For the purpose of the study, 10 yield managers working in five-star, domestic and international hotels in İstanbul were in depth interviewed face-to-face. Data set obtained from the interviews were coded and analysed via MAXQDA 12 qualitative research software. Therefore, two themes and ten categories were extracted. Hence, it was noticed the portion and the contribution of online distribution channels in cumulative sells are increasing day by day. As a result, yield management and online distribution channels were observed as working with interaction. In addition, it was noticed that without information technologies, revenue management and online distribution channels couldn't be managed properly, hotel enterprises would benefit from information technologies if used properly and online distribution channels have specific advantages on their own.