Van ili ipekyolu ilçesinde üretilen yonca kuru otunun besin madde kompozisyonu ve aflatoksin düzeyindeki değişimin incelenmesi
Investigation of change in nutrient composition and alfatoxin level of alfalfa hay culvatated in ipekyolu town of van province
  1. Tez No: 570334
  2. Yazar: EMİNE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Van İli İpekyolu İlçesi'nde üretilen yoncanın biçimden depolamaya kadar geçen süreçte besin madde değişimi ile aflatoksin düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yonca ekim alanına sahip 208 işletme araştırma alanı olarak belirlenmiş ve tabakalı tesadüfî örnekleme yöntemi ile örnek hacmi (n=30) tespit edilmiştir. Farklı dönemlerde alınan yonca kuru ot örneklerinde besin madde miktarları ile toplam karoten, retinol ve tokoferol, Ca, Na, K, Mg ve aflatoksin (B1, B2, G1 ve G2) değerlerini belirlemek için analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde Ağzıkara ve Karagündüz Köyü'nde hasat anında alınan yonca örnekleri için kuru madde (KM) oranı sırasıyla %37.50 ve %40.90 tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutrient change and aflatoxin levels from harvesting to storage period of alfalfa hay produced in İpekyolu district of Van province. 208 enterprises cultivated alfalfa was determined as research areas, and 30 enterprises were selected by stratified random sampling method. The nutrient composition, total carotene, retinol and tocopherol, Ca, Na, K, Mg and aflatoxin (B1, B2, G1 and G2) of alfalfa hay were analyzed in different periods.