Mesleki gürültünün uluslararası havalimanı çalışanları üzerine etkisi
Effect of occupational noise on international airport workers
- Tez No: 570396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gürültü, işyerlerinde karşılaşılan fiziksel tehlikelerinin başında gelmektedir ve gürültünün işitme kaybına yol açtığı bilinmektedir. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanında gürültü seviyesi ölçümü yapılmış ve çalışanlar arasındaki gürültü kaynaklı işitme kaybının yaygınlığını araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışma az, orta, fazla gürültüye maruz kalan bireylerde cinsiyet, risk faktörü olup olmadığı, gürültü şiddeti ve süresine bağlı olarak standart ve yüksek frekans eşiklerinde ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek için yapılmıştır. Çalışmaya Sabiha Gökçen Havalimanında çalışan 200 katılımcı dâhil edilmiştir. Anket, otoskopik muayene çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan çalışma grubuna 250-16000 Hz arasında işitme eşik tespitleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise is among the physical hazards encountered in the workplace and it is known that the noise causes the hearing loss. This study investigated the prevalence of noise induced hearing loss among workers and noise level measured at Sabiha Gökçen International Airport. Also this study performed to determine change in standart and high frequency gender, as to whether occupation risk factor, depend on noise level and duration in subject exposed less, medium, much. Two hundred participant who work Sabiha Gökçen İnternational Airport were included the study. In study subjects, who have favorable ciriterias according to questionnaire otoscopic examination, heairing thresholds were determined between 250-16000 Hz frequencies.