Tüketicilerin sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarının yeşil ürün tüketimi eğilimleri üzerine etkisi
The impact of consumers' sustainable development awareness on green product consumption tendencies
- Tez No: 570399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ÖRMECİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşme ile birlikte insanların ihtiyaç ve istekleri de giderek artış göstermiştir. Küreselleşmenin yanı sıra teknoloji ve sanayi alanında meydana gelen gelişmeler de insanları her şeyi hızla tüketen bir davranış sistemi içine sokmuştur. Tüketim faaliyetlerinde meydana gelen köklü değişimler doğal kaynakların da hızla ve bilinçsiz tüketilerek ekolojik dengenin bozulmasına ve kaynakların yok olmasına neden olmuştur. Ekolojik anlamda yaşanan problemler sadece doğal çevreyi etkilemekle kalmayıp tüketicilere de negatif olarak geri bildirimde bulunmuştur. İnsan ve çevrenin sürekli olarak etkileşim içinde bulunması ülkeleri kalkınma politikalarında, işletmeleri üretim faaliyetlerinde, tüketicileri de satın alım kararlarında“sürdürülebilir çevre”odaklı davranmaya itmiştir. Çevresel konuların önemli bir hal alması ekolojik anlamda yapılan uygulama ve stratejileri önemli bir konuma getirmiştir. Yapılan araştırma ile tüketicilerin sürdürülebilir kalkınma farkındalıkları ortaya koyularak tüketicilerin yeşil ürün satın alım tercihlerinde etkili bir rol oynayıp oynamadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada internet ve sosyal medya kullanıcılarından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 376 bireyin verileri kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler geçerlilik ve güvenilirlik analizi, normallik testi, faktör analizi, T-Testi, Anova Testi ve Regresyon Analizi kullanılarak sonuçlandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sürdürülebilir kalkınma farkındalığı ölçekleri ve yeşil ürün satın alma davranışı faktörlerinin tüketicilerin demografik yapısındaki farklılıklara göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. Elde edilen bir diğer sonuç ise tüketicilerin sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarının yeşil ürün tüketim eğilimleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğudur.
Özet (Çeviri)
The demands and needs of People have gradually increased due to globalization. Moreover, improvements in the area of technology and industry make people consume everything in a short time to take their own place on the consuption chain. The fundamental changes on consuption facilities causes the destruction of ecological blance by consuming natural sources unconsciously and the extinction of usable sources. The problems faced in ecology not only affect natural environment but also give negative feedback to the consumers. The mutual intraction between human and environment make countries create a new policy that is“Sustainable Environment”used in development plans, the production activites of companies and the purchasing decision of consumers. The importance of environmental matters has steadily increased and this leads the strategies and pratice of ecologic development to gain more importance. A significant survey has tried to find out if consumers' sustainable development tendencies play an effective role on consumers' prefences on green product purchase. The datas of 375 people who are chosen from internet and social media users with convenience sampling method are used in the research. The datas which are required from participants are concluded by using validity and reliability analysis, normality text, factor analysis, T-Text, Anova Text and Regression Analysis. According to analysis it's seen that sustainable progress awereness level factors and behaviour of purchasing green product factors differ though differences of consumers' demographic structure. Another result is that consumers' sustainable progress awarenesses have on important impact upon tendency of green productconsumption.