The impact of flipped classroom approach on the reading and writing achievement, self-regulated learning, and classroom interaction of pre-service English teachers
Ters-yüz edilmiş sınıf ortamının İngilizce öğretmenliği bölümü'nde okuyan öğretmen adaylarının ileri okuma ve yazma becerileri, öğrenmede öz-düzenleme becerileri ve sınıf içi etkileşimleri üzerine etkisi
- Tez No: 570398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu çalışmanın amacı, ters-yüz edilmiş sınıf ortamının İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan öğretmen adaylarının İleri Okuma ve Yazma dersi başarıları üzerine olan etkisini incelemektir. Bu araştırmanın bir diğer amacı, ters-yüz edilmiş sınıf ortamının öğrencilerin sınıf-içi etkileşimleri ve öğrenmede öz düzenleme becerileri üzerine etkisi olup olmadığını incelemektir. Son olarak, bu çalışmada dersin eğitmeninin ters yüz edilmiş sınıf ortamının yabancı dil eğitiminde kullanılmasına dair görüşlerinin alınması amaçlanmaktadır. Kontrol ve deney grubu olarak 2 sınıf seçilmiştir. Kontrol grubu geleneksel öğretim yöntemiyle dersi alırken, deney grubu dersi ters-yüz edilmiş sınıf ortamında almıştır. Bu karma yöntemli yarı deneysel çalışmada veriler öğrenme deneyimi anketi, ileri okuma ve yazma ve öğrenmede öz düzenleme ön test ve son test sonuçları, odak grup görüşmeleri, öğretmen günlükleri ve sınıf içi gözlem notlarıyla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ters-yüz edilmiş sınıf ortamının deney grubunun yazma becerisinde daha fazla artış meydana getirirken iki grubun okuma becerisi ve öğrenmede öz düzenleme becerileri arasında bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte, öğrenciler ve öğretmen ters-yüz edilmiş sınıf ortamının öğrencilerin okuma ve yazma becerileri, öğrenmede öz düzenleme becerileri ve sınıf-içi etkileşimleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu ifade etmişlerdir. Bu bulgulara dayanarak, bu araştırma lisans programlarına ters-yüz edilmiş sınıf ortamını entegtre etmek için pedagojik uygulamalar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study is to investigate the impact of flipped classroom on pre-service English teachers' Advanced Reading and Writing achievement. The study also aims at exploring whether flipped classroom approach makes difference, if any, on the classroom interaction and self-regulated learning of the participants. Last of all, the present study seeks to discover the reflections of the instructor about implementing flipped classroom approach in foreign language education. Two intact classes were selected as control (N=28) and experimental group (N=27). The control group was exposed to traditional lecture based instruction, whereas the experimental group received flipped classroom approach. In this mixed methods quasi-experimental study, data were gathered through learning experience questionnaire, pre-post-tests of advanced reading and writing and self-regulated learning scale, focus group interviews, instructor reflective journals, and observation field notes. The obtained results demonstrated that the implementation of flipped classroom approach resulted in better writing achievement, whereas reading achievement and self-regulated learning showed no significant difference between groups. However, the findings also indicated that both the participants and the course instructor perceived these lessons to be beneficial for reading and writing achievement, self-regulated learning, and classroom interaction. Based on these findings, the study provides pedagogical implications and suggestions for integrating flipped classroom approach in the undergraduate programs.