İnternet tüketicilerinin hazır giyim satın alma davranışları üzerine bir araştırma
A survey about the internet consumers buying ready-made clothing behaviours
- Tez No: 570400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda, internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve internet kullanımının yaygınlaşması günlük hayatta birçok alışkanlığı değiştirdiği gibi satın alma davranışlarında da değişikliklere ve yeni alışkanlıklara sebep olmuştur. Bu duruma bağlı olarak internet üzerinden pazarlama konusu önem kazanmıştır. Birçok sektör internet üzerinden pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermiştir. Bu sektörlerden biri ise ülkemize büyük bir oranda istihdam ve katma değer sağlayan hazır giyim sektörüdür. İnternet üzerinden hazır giyim alışverişi yapan tüketiciler bu süreçte birtakım kolaylıklarla beraber bazı riskler ve zorluklarla da karşılaşmaktadır. Hazır giyim ihtiyacını internet aracılığı ile sağlayan tüketiciler satın alma öncesinde, satın alma esnasında ve satın alma sonrasında farklı davranışlar ve tutumlar içerisinde olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, internet tüketicilerinin hazır giyim satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri ve demografik özelliklere göre farklılıklarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle internet ortamında pazarlama, internet üzerinden yapılan alışveriş, tüketici davranışları, hazır giyim sektörü ve tüketicilerin internet üzerinden hazır giyim satın alma davranışları ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın sonra ki kısmında ise internet tüketicilerinin hazır giyim satın alma davranışları, internet üzerinden hazır giyim alışveriş yapan kişilere online olarak yapılan anket yardımıyla incelenmiştir. Çalışma kolayda örnekleme yöntemiyle, internet ve sosyal medya kullanıcıları arasından ulaşılan 449 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistiki analizler (frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık), faktör analizi, güvenilirlik ve geçerlilik analizi, T-testi ve Anova analizi ile test edilmiştir. Katılımcıların internet alışveriş davranışı faktörlerine yönelik algılarının, algılanan risk faktörlerine yönelik algılarının ve katılımcıların internet alışverişini etkileyen faktörlerine yönelik algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the developments of internet technology and the widespread use of the Internet have changed lots of our habits in our daily lives and they have caused changes and new habits in our purchaising behaviors. So marketing via Internet has becoma more important.. Many sectors have given importance marketing activities on Internet. One of these sectors is the ready-made clothing sector which provides a lot of working area and added value to our country.Within this period the consumers who doing shopping ready-made clothing products on Internet experience some risks and difficuelties as well as facilities. The consumers providing the need of ready-made clothing on Internet can show different behaviours and thoughts before, during and after buying. The aim of this studying is to find out the factors that affectconsumers buying ready-made clothing behaviours and their differences according to demographic characteristics. Firstly, for this purpose, a literature survey has been made about online marketing, online shopping, consumers behaviours, ready-made clothing sector and consumers buying ready-made clothing behaviours on Internet. Next these behaviours have been investigated with an online questionnaire on the people doing ready-made clothing shopping on Internet. This study has been made among 449 users of Internet and social media by easy sampling technique. The results of the survey have been examined and tested by desariptive statistic analyses (frequency, average, standard deviation, skewness, kurtasis) factor analysis, reliability, validity, T-test and Anova analysis. It has been found that participants sense of Internet shopping behaviour factors, their senses about perceived risk factors and the factors that affect their Internet shopping change according to their demographic characteristics.