Türkiye gastronomi rotaları ve haritalandırılması
Turkey gastronomy routes and mapping
- Tez No: 627534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türkiye, birçok medeniyete, imparatorluğa, devlete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle önemli gastronomi birikimine, geçmişine ve potansiyeline sahiptir.Bu zengilik ve birikim Türkiye'nin gastronomi turizmine yeteri kadar yanısıtılmış durumda olmadığı görülmektedir. Dünya'da son yıllarda önemli seviyede gelişme gösteren Gastronomi turizmi Türkiye'de de gelişmektedir. Destinasyonu ziyaret etmek isteyen turistlerin motivasyonlarını etkileyen önemli faktör gastronomidir. Gastronomi haritaları turistlere edecekleri ya da ziyaret planlanan destinasyonlara ait meşhur yemekleri, yerel yemekleri, coğrafi işaretli ürünleri, gastronomi festivallerini içerisinde bulunduran kapsamlı araçlardır. Gastronomi haritaları bölge ya da yörelere ait yerel lezzetlerin tanıtımına, pazarlanmasına ve yerel lezzetlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye bölgelere yörelere ait yiyecek/içecek türlerine göre gastronomi haritasını oluşturmak için ikincil veri kaynaklarından yararlanılarak, doküman analizi tekniği uygulanmıştır. İllerde ve ilçelerde düzenlenen 334 gastronomi festivali belirlenerek 7 tablo ve 7 yoğunluk haritası ve rotasında incelenmiştir. İllere ait coğrafi işaretli 144 menşe adı ürün ve 207 mahreç işaretli ürün tespit edilerek 14 tablo ve 2 yoğunluk haritasında incelenmiştir. Türkiye genelinde meşhur olan 367 çorba, 44 kebap, 260 kebap dışı et yemeği, 127 deniz ürünü ve balık, 76 pasta, hamur işi ve tatlı, 18 süt ürünü ve peynir, 47 içecek, 37 şarap, 114 işlenmiş ve işlenmemiş sebze meyve ürünü belirlenerek 10 yoğunluk haritası ve rotada incelenmiştir. Toplamda 21 tablo, 19 harita ve rotada ürünler incelenmiş ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey; As it is home to many civilizations, empires and states, it has a significant gastronomic accumulation, history and potential.This wealth and accumulation are not on the same level with Turkey's gastronomic tourism.Gastronomy tourism is growing at a significant level in recent years in the world and Turkey.An important factor affecting the motivation of tourists who want to visit the destination is gastronomy.The location of local is extremely important for the development of gastronomy tourism..Gastronomy maps are comprehensive tools that include famous dishes, local dishes, geographically marked products, and gastronomic festivals of the destinations that tourists visit or plan to visit.Gastronomy maps contribute to the promotion, marketing and sustainability of local flavors of the region or location.In this thesis, document analysis technique was applied by making use of secondary data sources.334 gastronomic festivals organized in provinces and districts were determined and examined in 7 tables and 7 density maps and routes. Geographical marked products of the provinces, 144 origins and 207 mahram marked products were determined and examined in 21 tables and 2 density maps.Famous in Turkey; 367 soup, 44 kebab 260 non-kebab meat dish, 127 seafood and fish, 76 cakes, pastry and sweets, 18 milk products and cheeses, 47 drinks, 37 wine, 114 unprocessed and processed fruit and vegetable products were determined and examined in 10 density maps and routes.