Civil-military relations in Egypt after 2013
2013 sonra Mısır'daki sivil-askeri ilişkiler
  1. Tez No: 570412
  2. Yazar: AHMED ELERİAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZÜM SEZİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nasır döneminden beri Mısır siyasetinde asker güçlü ve etkin aktör olmuştur. 2011 yılında halk ayaklanmasıyla sona eren Mübarek rejiminden sonra Mısır'da demokratikleşme ihtimaline dair umutlar yeşerse de Sisi yönetimine karşı yapılan askeri darbeyle asker-sivil ilişkisindeki denge bir kez daha askerler lehine kaymış ve Mısır siyaseti ve ekonomisinde askerlerin başat aktör olmalarını hızlandıran bir süreç yaşanmıştır. Bu makale Temmuz 2013 yılından sonraki süreçte Mısır siyasetindeki asker-sivil ilişkisini analiz etmekte ve askerlerin hem Mısır siyasetinde hem de ekonomisinde elde ettikleri ayrıcalıklı haklarla ne kadar güçlendiklerini anlamaya çalışmaktadır. Bu çerçevede, anayasanın askerlere tanıdığı haklar, yasama-yürütme- yargı katmanlarında askerlerin edindikleri ayrıcalıklar, askerlerin ekonomik güçleri ve faaliyetleri, medya ve sivil toplum üzerindeki etkileri incelenmiştir. Makale, 2013 yılından itibaren Mısır siyaseti ve ekonomisinde askerlerin ayrıcalıklı konumlarının güçlendiğini savunmakla birlikte, bu sürecin Mısır ordusunun kurumsal ve askeri verimliliğini de azalttığını öne sürmektedir. Teorik açıdan bakıldığında, bu tez Orta Doğu teorileri tarafından önerilen argümanlar ve varsayımlar ile ilgilidir. Özellikle Ortadoğu siyasetinin benzersizliğini ve Arap devletlerinde askeri konumun uzmanlığını dikkate alanları. Tez, eleştirel duruştan hem erken hem de son kuramları tartıştı. Ayrıca, tez, sivil-asker ilişkilerinin tarihsel gelişimini analiz etmiş ve sürekliliği ve değişimleri ortaya koymaya çalışmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mısır, asker-sivil ilişkisi, askeri darbe, El Sisi
Özet (Çeviri)
CIVIL-MILITARY RELATIONS IN EGYPT SINCE 2013 ABSTRACT The military has been a powerful and active actor in Egyptian politics since Nasser period. By the collapse of the Mubarak regime as a result of the popular demonstrations, hopes for democratization increased; however, the military coup against Morsi administration once again changed the balance between civil and military in favor of the military and led the military to be dominant actor in both Egyptian politics and economics. This article analyzes civil-military relations in Egypt since July 2013 and attempts to understand to what extent the military was empowered by the privileged rights in both politics and economics. Within that framework, given rights and power by the constitution to the military, gained privileged rights at the executive, legislative and judiciary levels, economic power and activities of the military, influence of the military over media and civil society were examined. This article argues that on the one hand military has been certainly consolidating its dominancy in Egyptian politics and economics since 2013, on the other hand strengthening power of the military in politics and economics has been deteriorating institutionalism and efficiency of the Army itself. From the theoretical perspective this thesis relies on the arguments and assumptions proposed by the Middle Eastern theories. Especially the ones that takes into consideration the uniqueness of the Middle Eastern politics and the speciality of the military position in Arab states. The thesis discussed the both the early and recent theorizations from critical stand. Furthermore the thesis analyzed the historical advancement of the civil-military relations and tried to outline the continuity and changes. KEYWORDS: Egypt, civil-military relations, military coup, El Sisi