Mobbingin pozitif psikolojik sermaye ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of mobbing on positive psychological capital and organizational commitment
  1. Tez No: 570417
  2. Yazar: SELİN TEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TUĞSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı mobbing davranışlarına maruz kalan çalışanların, pozitif psikolojik sermayelerinin ve örgüte bağlılıklarının ne yönde etkilendiğini araştırmaktır. Araştırma evrenini İstanbul'daki bir bankanın genel müdürlük çalışanları oluşturmaktadır. Anket tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Anketler basit tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen 150 çalışana uygulanmıştır. Araştırmanın yöntemi çoklu regresyon analizidir. Araştırmanın bulgularına göre; pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel bağlılık arasında düşük seviyede ve doğru orantılı bir ilişki olduğunu gösteren sonuçlar elde edilmiştir. Mobbing ve pozitif psikolojik sermaye arasında ters orantılı bir etkileşimin tespit edildiği çalışmada, mobbing algısı arttıkça pozitif psikolojik sermaye algısının azaldığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Mobbingin öz yaşama bağlılık ve işe bağlılık boyutlarının duygusal bağlılık üzerinde; mobbingin iş ve kariyerle ilgili engellemeler, öz yaşama bağlılık ve işe bağlılık boyutlarının devam bağlılığı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating the effect of mobbing behaviors on positive psychological capital and organizational commitment. The population of the research consists the employees of the head office of a bank in Istanbul. The data are collected by using survey technique. The questionnaires are applied to 150 employees with simple random sampling method. The method of the research is multiple regression analysis. The study shows that there is a low and direct relation between positive psychological capital and organizational commitment. In the research, an inversely relation between mobbing and positive psychological capital is determined. According to the findings, positive psychological capital perception decreases as mobbing perception increases. Commitment to self-life and job commitment dimensions of mobbing have significant effect on affective commitment. Moreover, it is determined that job and career related barriers, commitment to self-life and job commitment dimensions of mobbing have significant effect on continuance commitment.