6-10 yaş çocuk öykü kitaplarının MEB 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programında bulunan değerler yönünden incelenmesi
Examination on the story books of 6-10 years old children regarding the values of Social Studies Curriculum of Turkish Ministry of Education 2018
- Tez No: 570416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile 2018 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında yer alan“kök değerler”in 6-10 yaş çocuk hikaye kitaplarında bulunma düzeyi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de çevrimiçi kitap satışı yapan kuruluşlardan en çok satış yapan iki sitede yer alan kitaplar içinde çocuk-gençlik bölümünün altında, okul çağı, 6-10 yaş alt bölümünde yer alan öykü-hikaye türünde satılan 1400 kitap oluşturmaktadır. Bu kitaplar içinden en çok satan 104 tanesi araştırma doygunluk yaklaşımına uygun olarak seçilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden doküman (veri) inceleme modeli kullanılmıştır. Veri analizi için“çıkarım merdiveni”kullanılmıştır. Araştırmanın konusu olan“Türkiye'de 6-10 yaş grubu için yazılmış, çok okunduğu bilinen öykü kitaplarının, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında yer alan ve öğrencilere aktarılması amaçlanmış değerleri aktarma düzeyi”problemi; hangi değere kaç kitapta rastlandığı, incelenen her kitapta rastlanılan değer sayısı, yerli ve yabancı yazarlar tarafından yazılmış öykülerin odaklandığı değerler arasındaki sıklık farklılıkları olup olmaması, birden çok değerin aynı anda bir kitapta bulunma durumu ve hangi değer ikililerinin bir arada daha sık bulunduğu gibi alt problemler ile tanımlanmıştır. İncelenen eserlerin içinde yer alan öyküler, kahramanların karar mekanizmaları ve öykülerin kırılma noktaları çıkarım merdivenleri ile incelenmiştir. Daha sonra çıkarım merdiveninin düşünme ve duygu basamakları değerlendirilerek bu karar ve kırılma noktalarında hangi değerlerin geçerli olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 104 çocuk hikaye kitabı incelenmiştir. İncelenen bu kitapların 38'i yerli yazarlara ait, 66 tanesi ise yabancı yazarlara ait kitaplardır. İncelenen kitaplardan, toplam 138 adet çıkarım merdiveni hazırlanmış, 78 kitapta Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında yer alan“kök değerler”den bir veya daha fazlasına rastlanmış, 26 kitapta bu değerlerden hiçbirine rastlanmamıştır. Her bir kitapta yer alan değerleri gösterebilmek amacıyla değer işleme sıklık tablosundan yararlanılmıştır. Bu tabloda 10 değer bulunmaktadır. Her bir kitap için tablo doldurulmuş ve veriler tek tek çözümlenmiştir. Araştırma sonunda rastlanma sıklığına göre değerler şu şekilde sıralanmaktadır;“yardımseverlik”(49 kitap),“sevgi”(37 kitap),“dostluk”(24 kitap),“sorumluluk”(20 kitap),“dürüstlük”(19 kitap),“saygı”(19 kitap),“özdenetim”(12 kitap),“sabır”(7 kitap),“adalet”(3 kitap),“vatanseverlik”(2 kitap) . Listedeki 104 kitap Türk ve yabancı yazarlı kitaplar olarak iki alt grupta incelediğinde, 66 kitabın yabancı, 38 kitabın ise Türk yazarlar tarafından yazıldığı görülmüştür. Değer barındırma oranları bu iki alt grup içinde belirgin bir farklılık göstermemiştir. Yabancı yazarlı kitaplarda bu oran 52/66 iken (%.79), Türk yazarlı kitaplarda 29/38 (%76)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of inclusion of“root values”in the 2018 Life Science Course Curriculum in 6-10 year old children's story books were investigated. The population of the research constitutes 1400 books which are from the two best-selling web sites enterprises engaged in the online sale of books in Turkey. The books are specifically chosen from the child-youth section, which also took place on the section of school age / age 6-10 and sold as the story type. Among these books, the best-selling 104 were selected in accordance with the research saturation approach. In the study, data examination model has been used which is one of the qualitative research. Also ladder of inference is used for data analysis. The problem statement“the presence of values in Life Science Courses of the Ministry of National Education in well known and read story books written for the 6-10 age group in Turkey”has been defined and supported by the sub-problems such as the number and the type of the root values found in each book examined, the frequency between the values of the stories written by the native and foreign authors, the presence of multiple values and the pair of values in a book at the same time. 104 children's story books were examined in the research. 38 of these books belong to local writers and 66 of them belong to foreign authors. A total of 138 ladders of inference were prepared from the books reviewed. Out of the 104 books, 78 books contained one or more of the“root values”which took place in the Life Science Course Curriculum of the Ministry of National Education, and none of these values were found in 26 books. The stories included in the examined books, the decision mechanisms of the heroes and the breaking points of the stories were examined with ladders of inference. Then the thinking and emotion steps of the ladders of inference ladder were evaluated and the values and the validity of these decisions were determined. The value frequency table was used to determine the values presented in the books. There are 10 values in this table. For each book, the table is filled and the data is analyzed individually. Breakdown of the values found amongst the 104 books in the list as follows;“helpfulness”in 49 books,“love”in 37 books,“friendship”in 24 books,“responsibility”in 20 books,“honesty”in 19 books,“respect”in 19 books,“self-control”in 12 books,“patience”in 7 books,“justice”in 3 books and lastly“patriotism”in 2 books. The 104 books in the list are examined in two sub-groups as Turkish and foreign authors and found that 66 books have been written by foreign authors and 38 by Turkish authors. Value presence ratios did not differ significantly in these two subgroups. This ratio is 52/66 (% 79) for books with foreign authors and 29/38 (% 76) for Turkish authors.