Levrek (dicentrarchus labrax) larvalarında artemia yerine mikropartikül yem ile beslemenin büyüme ve yaşama oranına etkisi
Effects of feeding with microparticulate diet instead of artemia on survival and growth rates in sea bass (dicentrarchus labrax) larvae
  1. Tez No: 570419
  2. Yazar: İSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Levrek (Dicentrarchus labrax) larvalarında artemia yerine mikropartikül yem ile beslemenin büyüme ve yaşama oranı üzerine etkisi belirlenmiştir. Levrek larvalarına 40 gün boyunca uygulanan besleme rejimine göre; kontrol (rotifer+artemia nauplii+metanauplii), grup I (rotifer + Artemia nauplii + Gemma 150 + Gemma 300) ve grup II (rotifer + Gemma 75 + Gemma 150 +Gemma 300) oluşturulmuştur. Denemelerde uygulanan besleme rejimine göre larvaların büyüme ve yaşama oranında önemli farklılıklar saptanmıştır. Larvalarda en yüksek ağırlık artışı kontrol grubunda 31,73±1,04 mg iken en düşük ağırlık artışı artemia yerine mikropartikül yem Gemma75 kullanılan grup II'de 8,35±0,83 mg olarak saptanmıştır. Denemelerde larvalarda en yüksek spesifik büyüme oranı 20-30. günlerde 14,53±0,67 ile kontrol grubunda gerçekleşmiştir. Bununla birlikte 30-40. günlerdeki spesifik büyüme hızına ait değerler kontrol grubu ve grup I'de istatistiki olarak önemsiz iken grup II'de istatistiki olarak farklılıklar göstermiştir. Uygulanan besleme rejimine göre larvalarda ortalama boy değerlerinde 40. günde önemli farklılıklar saptanmıştır. Larvalarda en yüksek boy artışı kontrol grubunda 17,51±0,28 mm iken en düşük boy artışı II. grupta 11,66±0,17 mm olarak bulunmuştur. Denemelerde uygulanan besleme rejimine göre 40. günün sonunda larvaların yaşama oranlarına ait değerlerde kontrol grubu ve grup I'de istatistiki olarak farklılık önemsiz bulunmuştur. Buna göre en düşük yaşama oranı grup II'de, en yüksek oran ise kontrol grubunda % 65,59 ± 10,63 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of microparticulate feed on growth and survival rate of sea bass (Dicentrarchus labrax) larvae was determined instead of artemia.. According to the feeding regime applied to sea bass larvae for 40 days; control (rotifera + artemia nauplii + metanauplii), group I (rotifera + Artemia nauplii + Gemma 150 + Gemma 300) and group II (rotifera + Gemma 75 + Gemma 150 + Gemma 300) were designed. According to the feeding regime, significant differences were found in the growth and survival rate of larvae. The highest weight gain in the larvae was 31.73 ± 1.04 mg in the control group and the lowest weight gain was found as 8.35 ± 0.83 mg in the group II using Gemma75 instead of artemia. In the experiments, the weight specific growth rate in the larvae was highest in the 20-30 days in the control group of 14,53±0,67. However, the values of the specific growth rate in 30-40 days were statistically similar to the control group and group I, while group II was statistically different. The mean length values of larvae showed significant differences on the 40th day. The highest lenght increase in the larva was 17,51±0,28 mm in the control group and the lowest lenght increase was 11,66 ± 0,17 mm in the group II. At the end of 40 days according to the feeding regimen applied in the trials, the difference between the survival rates and the control group and group I were not statistically significant. The lowest survival rate was found in group II and the highest rate was found as 65.59 ± 10.63% in the control group.