Levrek (D. labrax, L. 1758) larvalarında erken dönem girilen mikropartikül yemlerin gelişme ve sindirim enzimleri aktivitelerine olan etkisi
The effects of early weaning on growth and digestive enzymes activities of sea bass (Dicentrarchus labrax, L. 1758) larvae
- Tez No: 169489
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET LEVREK {Dicentrarchus labrax, L. 1758) LARVALARINDA ERKEN DÖNEM GİRİLEN MİKROPARTİKÜL YEMLERİN GELİŞME VE SİNDİRİM ENZİMLERİ AKTİVİTELERİNE OLAN ETKİSİ KARACAOĞLAN, Arif Yüksek Lisans Tezi, Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Kürşat FIRAT Ağustos 2005, 63 sayfa Bu çalışmada; levrek {Dicentrarchus labrax) balığının larva döneminde mikropartikül yemler kullanılmasının, larvaların yaşama ve büyüme oranlan ile sindirim enzimleri aktivitesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Larval yetiştiricilik kapalı devre sistem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 15, 20 ve 25. gün olmak üzere 3 farklı dönemde mikropartikül yeme geçiş yapılmıştır. Deneme sonunda, larvalara ait total boy ve ağırlık gelişimleri incelendiğinde; en iyi total boy 22.12±3.6 mm, ağırlık 48.78±5.3 mg olarak C grubundan elde edilmiştir. Bu grubun ardından 20.86±2.1 mm ve 45.56±3.7 mg değeri ile B grubu, 20.76±4.3 mm, 44.34±3.6 mg değeri ile K ve 18.45±1.9 mm, 34.21±4.1 mg değeri ile A grubu gelmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE EFFECTS OF EARLY WEANING ON GROWTH AND DIGESTIVE ENZYMES ACTIVITIES OF SEA BASS (Dicentrarchus labrax, L. 1758) LARVAE KARACAO?LAN, Arif MSc in in Faculty of Fisheries, Aquaculture Department Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kürşat FIRAT August 2005, 63 pages In this study; it was investigated that the effects of early weaning with microparticulate feeds on survival, growth and digestive enzymes activities of sea bass larvae. The larval rearing was performed by using closed system. Sea bass larvae were weaned with a microparticulated diet at various times after hatching: 15, 20 and 25 days; a control group was fed live prey Artemia nauplii. At the end of the experiment, the best result was obtained from the group C as 22.12±3.6 mm total length and 48.78±5.3 mg weight. It was found that these rates were calculated as 20.86±2.1 mm and 45.56±3.7 mg for group B, 20.76±4.3 mm and 44.34±3.6 mg for the control group and 18.45Ü.9 mm and 34.21±4.1 mg for A group respectively. Although there were significant differences between other groups and group A, no differences were found between experimental groups and control group. Survival rates were calculated as 18.2%, 37.5%, 41.4% and44.3% for all groups respectively.