Kırşehir ilinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin teknik ve ekonomik yapılarının belirlenmesi
Determination of technical and economi̇c structures of Kırşehir province small rumi̇nant breeding enterprises
  1. Tez No: 570475
  2. Yazar: GALİP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK KARADAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Kırşehir ilinde bulunan küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin teknik ve ekonomik yapılarının belirlenmesi için yapılmıştır. Çalışmada materyal olarak Kırşehir ilinde aktif olarak faaliyette bulunan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne üye olan işletmelerden örnekleme yolu ile belirlenen işletmelerde yapılmıştır. Kırşehir DKKYB verilerine göre 1352 adet küçükbaş hayvan işletmeciliği bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan işletmeciliği yapılan işletmelerden 750 tanesi aktif olarak DKKYB'den destek almaktadır. Çalışmada tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak 174 işletme belirlenmiş ve yüz yüze görüşme metodu ile yapılan anketlerden elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Elde edilen veriler parametrik olmayan veriler olduğundan SPSS 22 paket programı yardımıyla Ki-Kare testi uygulanmıştır. Sonuç olarak işletmelerin %61'inin ilkokul mezunu olduğu, %57'sinin sadece hayvansal üretim yaptığı,%64'ünün 16 yıl ve üzerinde hayvancılık faaliyetini sürdürdüğü, %85'inin küçük işletmelerden oluştuğu, %98'nin hayvanlara düzenli aşı yaptırdığı, %58'inde her yıl hastalık görüldüğü, %48'inin anlaşmalı bir veterinerden yardım aldığı ve hayvan besleme konusunda işletmelerin %55'inin veteriner veya ziraat mühendisinden yardım aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the technical and economic structures of small ruminant breeding enterprises. The study was carried out in the selected enterprises by sampling from the member companies of the Breeding Sheep and Goat Breeders Association which is actively operating in Kırşehir. According to DKKYB data, there are 1352 small ruminants. 750 of these small ruminants have active support. In this study, 174 enterprises were determined by using stratified random sampling method and primary data obtained from face-to-face interviews were used. Since the data obtained were nonparametric data, Chi-Square test was applied. As a result, 61% of the breeders were primary school graduates, 57% had only animal production, 64% had been engaged in animal husbandry activities for 16 years or more, 85% had small enterprises, 98% had regular vaccination for animals, and 58% had each year, the disease was seen, 48% received assistance from a contracted veterinarian and 55% of the holdings in animal feeding received assistance from veterinary or agricultural engineers.