Kişniş (Coriandrum savitum)'in Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın hematolojik ve bağışıklık sistemine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect on hematologic and immune system Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in Coriander (Coriandrum savitum)
  1. Tez No: 570510
  2. Yazar: YAHYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN, DOÇ. DR. ÜNAL İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, kişniş (Coriandrum savitum)'in Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykis)'nın hematolojik parametrelerine ve bağışıklık sistemine etkisinin incelenmesini kapsamaktadır. Bu amaçla ortalama ağırlığı 40±25 g olan balıklar kullanılmıştır. Kişniş, yeme % 0, 0.5, 1.0, 2.0 mg olacak şekilde ilave edilerek deneme grupları oluşturulmuştur. Hazırlanan yemler günlük olarak balık ağırlığının % 2'si olacak şekilde tartılarak sabah ve akşam yemlenmiştir. Balıklardan ilk beslemenin 21 ve 42. gününde kan örnekleri alınmıştır. Büyüme parametreleri olarak ağırlık kazancı, absolute büyüme oranı, spesifik büyüme oranı, yem alımı, yem değerlendirme oranı ve yemden yararlanma oranı heaplanmıştır. Eritrosit, lökosit ve hemoglobin miktarı, hematokrit düzeyi, ortalama eritrosit hacmi, ortalama eritrosit hemoglobini, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu gibi hematolojik; toplam immunoglubin, lizozim aktivitesi, Nitroblue Tetrazolium aktivitesi, Protein değerleri ve serumunda myeloperoksidaz aktivitesi gibi immunolojik parametreler incelenmiştir. Sonuç olarak Kişniş Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın yemlerine %2'e kadar katılması balık büyümesi açısından herhangi bir sakınca yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, coriander (Coriandrum savitum) includes the effects on the hematological and immune system of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, a private fish farm was taken in Rainbow trout average of 40 grams weighing. Coriander was added to 0, 0.5, 1.0, 2.0% of the trout feed. Prepared feeds were fed in the morning and evening weighed 2% of the weight of the fish daily. Blood samples were taken from the fish on the 21st and 42nd days of the first feeding. As growth parameters were calculated weight gain, absolute growth rate, specific growth rate, feed intake, feed evaluation ratio and feed utilization In addition, hematological and immunological parameters; Erythrocyte, leukocyte, hemoglobin determination, hematocrit determination, mean erythrocyte volume, mean erythrocyte hemoglobin, mean erythrocyte hemoglobin concentration, total immunoglubin, lysosome activity, serum bactericidal activity, myeloperoxidase activity in fish serum were examined. As a result, Coriander does not cause any harm in fish growth the addition of up to 2% in feed Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss).