Serebrovasküler hastaların uyku kalitesi ve kaygısının incelenmesi
An evaluation of sleep quality and anxiety of cerebrovascular patients
  1. Tez No: 570511
  2. Yazar: EMRAH GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ŞANLI KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Nöroloji, İstatistik, Biostatistics, Neurology, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tedavi için başvuran ve inme tanısı konan hastaların sürekli kaygısı, hastane kaygısı, hastane depresyonu ve uyku kalitesi çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Temmuz 2017 - Temmuz 2018 tarihleri arasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, iskemik inme veya intraserebral kanama tanısı konan hastaların tamamı oluşturmaktadır. Bu amaçla veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile Sürekli Kaygı Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır. Araştırma sonunda hastaların \%15.7'sinin sürekli kaygısı yüksek, \%56.6'sının sürekli kaygısı orta düzeyde, \%39'unun hastane kaygısı riskli, \%64.2'sinin hastane depresyonu riskli, \%69'u- nun uyku kalitesi riskli bulunmuştur. Hastalığın meydana geldiği mevsim ve saat, yatış süresi, aile geçmişi, yaş, yaşadığı yer, çocuk sayısı, alkol kullanımı, beslenme şekli, karotis stenozu, diabetes mellitus ve atrial fibrilasyon değişkenlerine göre sürekli kaygı, hastane kaygısı, hastane depresyonu ve uyku kalitesi ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık buluna- mamıştır. Kadınların sürekli kaygı, hastane kaygısı ve hastane depresyonu erkeklere göre yüksek, uyku kalitesi ise daha düşüktür. Aile gelir durumu düşük olanlarda sürekli kaygı ve hastane kaygısı daha yüksek, uyku kalitesi daha düşüktür. 2 ve üzerinde inme geçirenlerde, okur - yazar olmayanlarda ve hipertansiyonu olanlarda sürekli kaygı, hastane kaygısı ve hastane depresyonu; evli olmayanlarda sürekli kaygı ve hastane kaygısı; sigara kullananlarda ise sadece hastane kaygısı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Hastalarda hipertansiyon, diabetes mellitus, kardiyovasküler hastalık ve atrial fibrilasyon bulunma yüzdeleri sırasıyla; 60.4, 42.8, 35.2 ve 13.8'dir. 25 ve üzerinde vücut kitle indeksine sahip olanların oranı ise \%71.7'dir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the trait anxiety, hospital anxiety, hospital depression and sleep quality of stroke patients diagnosed at Kırşehir Ahi Evran University Education and Research Hospital, depending on various demographic variables. The population of the study consists of all patients who have been diagnosed with ischemic stroke or intracerebral hemorrhage after their application to Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital between July 2017 and July 2018. The Personal Information Form, developed by the researcher as a data collection tool alongside the Trait - Anxiety Index, Hospital Anxiety and Depression Scale, Pittsburg Sleep Quality Index have been used for carrying out the purpose of this study. At the end of the study, 15.7\% of patients had high level of anxiety and 56.6\% of patients had moderate level of anxiety; those with risk of hospital anxiety were 39\%; those at risk for hospital depression 64.2\%; those with risky sleep quality cover 69\%. There was no statistically significant difference in terms of trait anxiety, hospital anxiety, hospital depression and sleep quality averages according to variables of season and time of illness, length of stay, family history, age, place of residence, number of children, consumption of alcohol, food habits, carotid stenosis, diabetes mellitus and atrial fibrillation. Women's trait anxiety, hospital anxiety and hospital depression were higher, and sleep quality was lower than men. Trait anxiety and hospital anxiety were higher and sleep quality was lower among patients with low family income. Trait anxiety, hospital anxiety, and hospital depression among patients with recurrent stroke, illiterate and hypertensive; trait anxiety and hospital anxiety among unmarried; however, only hospital anxiety was found to be significantly higher among smokers. The percentages of hypertension, diabetes mellitus, cardiovascular disease and atrial fibrillation were as follows; 60.4, 42.8, 35.2 and 13.8. The ratio of those having a body mass index of 25 or more is 71.7\%.