Yeniden işlevlendirilen bir tarihi yapının Uğur Han üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of a restoration building via Ugur Han
- Tez No: 570512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tarih boyu insanların ihtiyaçlarının değişmesiyle mekanların bu durumdan etkilendiği gözlemlenmiştir. Özgün işlevini kaybetmiş tarihi yapılara yeni işlevler verilerek hayatlarını devam ettirebilmeleri sağlanmaktadır. Yaşayan ama herhangi bir işlevi olmayan yapıların, kullanım değerinin sürdürülebilmesi için yeniden işlevlendirilmesi gerekmektedir. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde; han yapılarının tarihçesi, mimarisi ve İstanbul hanları incelenmiştir. Üçüncü bölümde; turizm ve otel kavramı incelenmiştir. Turizm kavramı başlığı altında, turizmin bölgeye etkileri, ekonomik yönü ve çeşitleri araştırılmıştır. Otel kavramı başlığı altında ise, otellerin sınıflandırılması, otel tasarımı, otel tasarımında dikkat edilecek faktörler ve otel işlevinin tarihi binanın restorasyonuna etkileri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde; yeniden işlevlendirme kavramı, yeniden işlevlendirmeyi gerektiren sebepler ve yeniden işlevlendirmede kullanılan teknikler başlıklar halinde açıklanmıştır.Beşinci bölümde ise; yeniden işlevlendirme yönteminin akış şeması anlatılacaktır. Altıncı bölümde ise; İstanbul Karaköy bölgesinde bulunan tarihi han yapılarının konumları harita üzerinde belirtilmiştir. Seçilen tarihi han yapısının cephesi ve iç mekanları mimari özellikleri bakımından incelenmiştir. Yeniden işlevlendirme aşaması fotoğraflar ve planlar ile desteklenerek, yapı üzerindeki tamiratlar, eklentiler gibi değişiklikler irdelenmiştir. Turizmciler, günümüzde han yapılarını satın alarak, bu yapıları otele dönüştürmektedirler. Tarihi yapılar turizm işlevi için yeniden işlevlendirildiğinde hem tarihi yapının yaşatılmasına hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır. Yanlış teknikler veya gereksiz müdahaleler sonucu tarihi yapılar, özgün halini koruyamamakta ve mekansal zorlamalardan dolayı zarar görmektedirler. Yönetmeliklerde belirtilen şekilde yapılan restorasyonlarda, tarihi yapılar yaşatılmakta ve korunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The needs of humanity changes and these changes affect the venues as well. The non- functional old historical venues are returned to life by giving them a new function to exist. The old venues who exist but do not function in anyway must be given new purposes to continue to be valuably useful. In the first chapter; the purpose, content and method of the work are explained. In the second chapter; there are the history and architecture of“Han”, and a map that shows the locations of Hans in Karaköy. The third chapter includes the study of concept of tourism and hotel. In the section of Concept of Tourism, the subjects of“hotel classification”,“hotel design”and“consideration points of hotel design”and“the effects of hotel's function to the restoration of the historical building”are studied. In the forth chapter;“concept of refunctioning”,“the reasons of the necessity for the refunctioning”, and“the technics of refunctioning”are explained in separate headings. In the sixth chapter; the chosen han in Karaköy-Istanbul is examined and studied for the architectural characteristics of its facade and interiors. The refunctioning process is studied in detail with the support of photos and plans, and the changes such as additions and restorations on the building are explained. Nowadays, the tourism developers and investors are buying han buildings and restoring them into hotels. When touristic buildings are restored by refunctioning them as hotels, this helps the historical building to live longer and the economy is contributed, too. When the historical buildings are intervened unnecessarily with wrongful technics, they cannot preserve their originality and they get damaged because of the spatial force. When the restorations are done according to the regulations, the historical buildings are being protected and their lives are prolonged.