Yeni amphi- ve anti-vic-dioksimlerin sentezi ve metal komplekslerinin incelenmesi
  1. Tez No: 57055
  2. Yazar: EMİN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada dört yeni amino-glioksim, N(4-Etilfenil)amino-amphi-glioksim, N(4- Etilfenil)amino-anti~glioksim, N(Anilinil)amino-amphi-glioksim ve N(Anilinil)amino-anti- glioksim, amphi-klorglioksim, anti-klorglioksim ve değişik yapıda aromatik aminlerden sentezlenmiştir. Bunların Nikel(II), Kobalt(II), Bakır(II), Kadmiyum(II) ve Çinko(II) ile kompleksleri izole edildi. Sonuç olarak 4 ligand ve 16 kompleks izole edilerek; 'H-N.M.R., I.R. ve elementel analiz sonuçlarına göre yapılan aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, four new substitued aminoglyoximes; Nf4-Emylphenyl)amino-amphi- glyoxime, N(4-Ethylphenyl)amino-anti-glyoxime, N(Anilinil)amino-amphi-glyoxime and N(Anilinil)amino- anti-glyoxime have been synthesized from amphi-Chloroglyoxime and anti-Chloroglyoxime and the corresponding aromatic amines. Their complexes with nickel(II), cobalt(II), copper(II), zinc(II) and cadmium(II) have been isolated. As a conclusion of above work 4 separate ligands and 1 6 complexes were isolated and their structural characters were determined employing, 'H-NMR, IR, and elemental analytical technics. VI