Çok yüksek frekansta şerrarenin davranış özellikleri
The behavior of discharge at high frequency
  1. Tez No: 57056
  2. Yazar: VEYSEL BÜYÜKTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKÜ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel elektrot sisteminde elektrotlar arası uzaklıklara ve hava basıncına parametrik değerler verilerek şerrare gerilimi ve şerrare anındaki elektrik alan şiddetleri incelenmiştir. Bu çalışmanın giriş bölümünde, yüksek gerilimde kullanılan aygıtların boyutlandırılmasının önemine değinilmiş ve yalıtkan maddelerin uygulanan gerilimler karşısındaki davranışı incelenmiştir. Birinci bölümde şerrarenin oluşumu açıklanarak gazlarda şerrare olayının süreçlerinin sınıflandırılması yapılmıştır. İkinci bölümde şerrarenin tanımı verilmiş ve şerrare mekanizmaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise literatürde şerrare konusundaki son çalışmalar incelenmiştir. Denel çalışmaları içeren dördüncü bölümde ise deneyde kullanılan cihazlar, deneyin yapılışı, deney düzeneği, deney protokolları ve deney sonuçlan verilerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, we have examined discharge voltage and electric field during discharge occurance by giving parametric values to atmospheric pressure and the distance between the electrodes in plane electrode systems. In the introduction of this study, we have mentioned about the importance of dimensions of devices used in high voltages and we have examined the behaviour of insulators against applied voltages. In the first section of this study, we have explained the occurance of discharges and then we have classified the discharge processes in gasses. In the second section, the definition of discharge is given and the discharge mechanisms are defined. In the third section, most recent researches in literature about discharges are examined. In the fourth section, in which we have included the experimental studies, the devices used in the experiments, the experiment process, the experiment mechanism, the experiment protocols and the results of the experiments are given and an assesment of the results is made.