Sağlıkta kalite standartlarına yönelik uygulamaların, sağlık çalışanlarının kalite algılarına etkisi (Amasya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği)
The effects of health quality standards practices on the quality perceptions of health employees (Amasya Oral and Dental Health Center case)
  1. Tez No: 570559
  2. Yazar: ALİ FUAT HUPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde tıp ve teknoloji alanlarında yaşanan hızlı gelişmeler neticesinde sağlık kurumlarının da sürekli olarak bu yenilik ve gelişmeler ışığında değişim göstermesi gerekmektedir. Hızla artan rekabet koşulları sağlık kurum ve kuruluşlarının kaliteli sağlık hizmeti sunmasını zorunlu kılmaktadır. Sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda kaliteyi artırmak maksadıyla kalite standartları uygulamaları eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarının sunmuş oldukları sağlık hizmetleri kalitesinin iyi olması, sağlık hizmetlerinden yararlananların beklentilerini ne derecede karşıladığı ve sunulan hizmetin nasıl algılandığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunumu ile hizmet kalite düzeyinin artırılması açısından bir iç müşteri olan sağlık çalışanlarının kalite algılarının ölçülmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, sağlık kurumlarında uygulanan sağlıkta kalite standartlarının, sağlık çalışanlarının kalite algılarına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmetleri sunumunun tüm aşamalarında yer alan, sağlık hizmetlerinden yararlanan dış müşterilerin memnuniyet düzeyine doğrudan etki eden sağlık çalışanlarının, sağlıkta kalite standartlarına yönelik uygulamaları nasıl algıladıkları değerlendirilmiş ve bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılıklar gösterdiği incelenmiştir. Bu çalışma Amasya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi' nde 01.05.2019-30.06.2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Amasya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi' nde görev yapan diş tabibi, hemşire, idari personel, teknisyen-tekniker, destek hizmet personeli ve diğer meslek grupları dahil tüm personeller oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup evrenin tamamına ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri“Sosyo-Demografik Veri Formu”(6 soru) ve (68 soru)“Kalite Algı Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler (Statistical Package for the Social Sciences)SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Ankete katılan çalışanların %46,9' u kadın, %53,1' i erkektir. Yönetim ve liderlik alt boyutunda yaşa göre anlamlı farklılık görülmüştür. Kalite eğitimi alt boyutunda unvan/göreve göre anlamlı farklılık görülmüştür. Ölçme ve değerlendirme alt boyutunda yaşa ve unvan/göreve göre anlamlı farklılık görülmüştür. Çalışan yararı alt boyutunda yaşa ve unvan/göreve göre anlamlı farklılık görülmüştür. Araştırmanın kalite algı ölçeği alt boyutlarında, kurumda çalışma süresine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, medical and health care institutions should update theirselves constantly according to fast and continuous improvements in technology and medical science. It's also an obligation for them to improve their quality for health service in a highly competitive industry. Medical and health care institutions must apply quality standard implementations completely. The quality of their level of service is directly proportional with expectations and perceptions of their patients and customers. Therefore, the measurement of quality perceptions of health care employees, who are internal customers, is very important to improve the implementations of efficient health care service with high quality standards. This study tries to find the effect of quality standard implementations, which are currently being used in healthcare institutions, in the quality perceptions of healthcare employees. In this study, it is tried to evaluate and examine the differences of perceptions of health care employees who works for all the level of healthcare industry in quality standard implications according to the independent variables. This study is applied in Amasya Oral and Dental Health Care Institution between the dates of 01.05.2019 and 30.06.2019. The population of the study consists of all personnel including dentist, nurse, administrative personnel, technician-technicians, support service personnel and other occupational groups working in Amasya Oral and Dental Health Care Institution. It's not used the sample method and all of the population is counted in this study. Face to face survey is used in data collection. Data is collected by“Socio-Demographic Data Form”(6 questions) and“Quality Perception Measure”(68 questions). Data is analyzed by (Statistical Package for the Social Sciences)SPSS V23. The population of this survey consist of %46,9 women and %53,1 man. Significant differences are detected in management and leadership sub category according to ages of attendants. Significant differences are also detected in quality education subcategory according to title/mission. Significant differences are detected in measurement and evaluation sub category according to age and title/mission. Significant differences are detected in employee benefit sub category according to age and title/mission. Significant differences are detected in quality perception sub category according to the working experience of attendants in the institutions. Significant differences are detected in quality perceptions of employees according to age, title/mission and working experience of attendants.