Okulların sosyal sermayesi ile örgütsel öğrenme mekanizmalarının kullanılması arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between the social capital of schools and the use of organizational learning mechanisms
  1. Tez No: 557173
  2. Yazar: ERGUN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada okulların sosyal sermayesi ile örgütsel öğrenme mekanizmalarının kullanılması arasındaki ilişki incelenmiştir. Aynı zamanda okulların sosyal sermaye ve örgütsel öğrenme mekanizmalarını kullanılma düzeylerinin, öğretmenlerin bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Konya'da görev yapmakta olan 31.200 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenden basit tesadüfü örnekleme yöntemiyle seçilen 428 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler, örneklemde yer alan öğretmenlerden kişisel bilgiler formu, Sosyal Sermaye Ölçeği ve Okul Öğrenme Mekanizmaları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Walis ve Spearman Rho korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okulların sosyal sermaye ve sosyal sermayenin tüm alt boyut seviyeleri“çoğu zaman”düzeyindedir. Okulların sosyal sermaye seviyelerinde,“cinsiyet”,“kıdem”,“okuldaki görev süresi”,“okuldaki öğretmen sayısı”ve“mevcut okul müdürü ile birlikte çalışma süresi”değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmezken,“okul türü”ve“yerleşim yeri”değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülmektedir. Örgütsel öğrenme mekanizmalarının okullarda kullanma seviyeleri“bilgiyi alma ve yayma”boyutu hariç diğer bütün alt boyut ve toplam puanları“çok katlıyorum”düzeyindedir.“Bilgiyi alma ve yayma”alt boyut ortalaması ise“orta düzeyde katılıyorum”düzeyindedir. Okulların örgütsel öğrenme mekanizmalarını kullanma seviyelerinde,“cinsiyet”,“kıdem”,“okuldaki görev süresi”ve“mevcut okul müdürü ile birlikte çalışma süresi”değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmezken,“öğretmen sayısı”, okul türü“ ve ”yerleşim yeri" değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca okulların sosyal sermaye düzeyleri ile örgütsel öğrenme mekanizmalarını kullanma düzeyleri arasında anlamlı pozitif ve çok yüksek düzeyde bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, the correlation between schools' social capital and usage of organizational learning mechanisms is examined. It is also investigated whether usage levels of schools' social capital and usage of organizational learning mechanisms demonstrates any difference due to teachers' demographic variables or not. 31.200 teachers who are working in Konya in 2017-2018 educational year constitute the population of this survey in which relational screening model is used. 428 teachers of this population who were chosen by simple random sampling method constitute the sampling of the survey. Data was gathered by usingpersonal info form, Social Capital Scale and School Learning Mechanisms Scale. Frequency, percentage, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Walis and Spearman Rho correlation analyses were utilized in the process of analyzing the data. According to the results of the survey, schools' social capital and social capital's all sub-dimension levels take place in“most of the time”level. While there aren't any meaningful differences in schools' social capital levels due to the variables of“gender”,“seniority”,“tenure at school”,“number of teachers at school”and“working duration with the present headmaster of the school”; meaningful differences were observed due to the“type of school”and“residential area”variables. Usage levels of organizational learning mechanisms at schools take place in the level of“strongly agree”in its all sub-dimension and total points apart from“information capturing and disseminating”dimension. Average of this sub-dimension,“information capturing and disseminating”, occurs in the“moderately agree”level. While there aren't any meaningful differences in schools' usage levels of organizational learning mechanisms due to the variables of“gender”,“seniority”,“tenure at school”and“working duration with the present headmaster of the school”; meaningful differences were detected due to the“number of teachers at school”,“type of school”and“residential area”variables. Additionally; a meaningful, positive and high-level relation was identified between usage levels of organizational learning mechanisms and social capital levels of schools.