Comparing the relation between institution and infrastructure quality with government effectiveness in Turkey and Egypt
Türkiye ve Mısır'da devlet etkinliği ile kurum ve altyapı kalitesi arasındaki ilişkinin karşılaştırması
  1. Tez No: 570561
  2. Yazar: MUSTAFA ELNEMR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY UĞUR GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
2000'li yıllardan bu yana Türkiye ve Mısır'da birçok politika düzenlemesi gerçekleştirilmiştir. Bu makale, Türkiye'nin bazı devlet yetkilerini piyasalara devreden politikalar benimsediği için Mısır'dan daha iyi sonuçlar elde ettiğini öne sürmektedir. Bu çalışma, her iki ülkedeki kurumları ve altyapı kalitesini inceleyerek hipotezi değerlendirmiştir. Türkiye'nin Kamu-Özel ortaklığına dayalı yatırım modelini sağlamak adına yasal ve düzenleyici çerçevenin benimsemesi, daha fazla dış yatırım çekmiş ve altyapı kalitesini yükseltmiştir. Bununla birlikte, Mısır hâlâ büyük ölçüde kamu sektörüne dayanmakta ve bu da devlet harcamalarına yük olmakta ve hizmet kalitesinin düşürmektedir. Türkiye ayrıca rekabet eksikliği gibi piyasa başarısızlıklarını izlemek için yetki devretmeyi ve bu başarısızlıkların düzenleyici otoriteler denilen bağımsız kurumlar tarafından düzeltilmesi için gerekli politikaları tasarlamayı ve uygulamayı başarmıştır. Bu düzenleyici otoriteler, idari müdahalelerden bağımsız olarak çalışır ve piyasada düzeltici eylemler yapma yetkisine sahiptir. Aksine Mısır hükümeti ise, yalnızca seçkinlere hizmet eden ve sosyoekonomik zorlukları çözemeyen deforme politikalarla sonuçlanan piyasa politikalarını tasarlamaktan ve uygulamaktan sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışma, yönetişimi, devlet, pazarlar ve sivil toplum arasında işbirliğine dayalı bir eylem olarak tanımlayan iyi yönetim kavramını kullanmaktadır. Yönetişimde daha iyi sonuçlar elde etmek için her bir aktör bağımsız ve etkili bir şekilde sorumluluğunu yere getirmelidir. İki ülke arasındaki iyi yönetişimmi ölçmek adına bu çalışma, Türkiye'nin Mısır'dan önemli ölçüde daha yüksek puan aldığı devlet etkinliğini (GE) ölçmek için dünya yönetişim göstergesini (WGI) kullanarak yönetişim etkinliğini karşılaştıracaktır. Bunun nedenlerini analiz etmek için GE'nin kavramlarından ikisi olan altyapı ve kurum kalitesini seçtim. Altyapı ve kurum temellerini ölçmek ve iki ülkeyi karşılaştırmak için küresel rekabet endeksini (GCI) kullandım. Daha sonra çalışma her iki kavram için nitel bir analizden oluşmaktadır. Böylece birkaç temeli ölçerek ülkeler arasındaki ekonomik performansı karşılaştırmak için GCI'yı kullanırken, hem altyapıyı hem de kurumları ekonomik açıdan analiz edeceğim. Altyapı bölümünde, daha iyi altyapı kalitesi sağlamak için benimsenen politikaların yanı sıra kamu ve özel yatırım pozisyonlarını da analiz edeceğim. Kurumlar bölümünde, ekonomik kurumların performansını ve her iki ülkede de kabul edilen ekonomik reformları analiz edeceğim. Çalışma, ülkede hem devlet hem de piyasalar etkin ve bağımsız bir şekilde rollerini üstlendiği için Türkiye'nin daha iyi bir yönetişime sahip olduğu, Mısır'ın aşırı kapitalizm ve sosyal sözleşme anlaşmasının olmayışı nedeniyle devlet ile pazar arasındaki rolü ayırmada başarısız olduğu sonucuna varmaktadır. Bu, Mısır'da daha düşük bir yönetişime neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since 2000s Turkey and Egypt went through several policy reforms. This paper argue that Turkey achieved better results in governance than Egypt because Turkey adopted policies that delegated some of state authority to markets. The study reviewed the hypothesis by examining institutions and infrastructure quality in both countries. Turkey adoption of legal and regulatory framework to facilitate Public-Private partnership investment model attracted more foreign investment and resulted to raise infrastructure quality. However, Egypt still depends heavily on the public sector alone which put burden on the government expenditure as well as lowering service quality. Turkey also succeeded to delegate authorities to monitor market failures like lack of competition and design and implement necessary policies to fix those failures to independent agencies called regulatory authorities. Those regulatory authorities work independently from administrative interference and have the authority to make corrective actions in the market. In the contrary, the government in Egypt was the one responsible to design and implement market policies which resulted in deformed policies that only served the elites and could not solve socioeconomic challenges. The study uses the concept of good governance that is define governing as a collaborative action between state, markets and civil society. In order to achieve better results in governance each actor should play his role independently and effectively. To measure good governance between both countries the study will compare the governance effectiveness using the world governance indicator (WGI) to measure the government effectiveness (GE) where Turkey scored significantly higher than Egypt. To analyze the reasons for that I selected two of the concepts that GE captures which are infrastructure and institutions quality. I used the global competitiveness index (GCI) to measure infrastructure and institutions pillars and compare both countries. Then the study will then go through a qualitative analysis for both pillars. Hence GCI compare the economic performance a cross-countries by measuring several pillars, I will analyze both infrastructure and institutions from an economic perspective. Under the infrastructure part I will analyze public and private investment position as well as the policies adopted to provide better infrastructure quality. Under the institutions section I will analyze the economic institutions performance and the economic reforms adopted in both countries. The study concludes that Turkey have a better governance because both state and markets played their role effectively and independently. While Egypt failed to separate the role between state and market due to crony capitalism and lack of social contract agreement. That resulted in lower governance score in Egypt.