Şanlıurfa koşullarında tek yıllık İtalyan çim bitkisi (Lolium multiflorum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurları üzerine araştırmalar
Investigations on yield and yield components of one year Italiangrass plant (Lolium multiflorum L.) varieties in Sanliurfa conditions
  1. Tez No: 570586
  2. Yazar: YUNUS AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Şanlıurfa koşullarında İtalyan çimi (Lolium multiflorum L.) adaptasyon kabiliyetini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında 2017-2018 kışlık ürün yetiştirme periyodunda, 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede özel şirketlerden temin edilen 7 farklı tetraploid İtalyan çimi çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada, bitki boyu, karakterler arası ilişki, yaş ot verimi, kuru ot verimi, yaprak oranı, kuru madde verimi (kg/da), ham protein oranı, ham protein verimi, tohum verimi, tohum veriminde bitki boyu gözlemleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre bitki boyu 48.67-65.66 (cm), yaş ot verimi 1798.06–2764.75 (kg/da), kuru ot verimi 484.00-746.00 (kg/da), kuru madde verimi 435.00-671.00 (kg/da), yaprak oranı 29.50-35.17 (%), ham protein oranı 10.03-12.13 (%), ham protein verimi 52.34-90.49 (kg/da), tohum verimi 48.40-84.18 (kg/da) ve tohum veriminde bitki boyu 68.00-79.33 (cm) arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to determine the adaptation ability of Italian Grass (Lolium multiflorum L.) under the conditions of Şanlıurfa, was carried out in Harran University Faculty of Agriculture Osmanbey Campus, Agricultural Research and Application Field in 2017-2018 winter crop growing period with 3 replications. Seven different tetraploid Italian grass varieties from private companies were used in the experiment. Plant height, relationship between characters, age yield, hay yield, leaf rate, dry matter yield (kg / da), crude protein content, crude protein yield, seed yield and plant height observations in seed yield were investigated. According to the results, plant height 48.67-65.66 (cm), fresh herb yield 1798.06–2764.75 (kg /da), dry herb yield 484.00-746.00 (kg /da), dry matter yield 435.00-671.00 (kg /da), leaf ratio 29.50-35.17 (%), crude protein content 10.03-12.13 (%), crude protein yield 52.34-90.49 (kg /da), seed yield 48.40-84.18 (kg /da) and seed yield at plant height 68.00-79.33 (cm) it was found that between