TAVİ tek merkez sonuçları
TAVI single center results
- Tez No: 570616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM FARUK AKTÜRK, DR. ERSAN OFLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Cerrahi açıdan yüksek riskli hastalarda ileri aort darlığı için geliştirilen güncel bir tedavi yöntemi olan Transkateter Aort Valv İmplantasyonu (TAVİ) işlemi kliniğimizde de birçok hastaya uygulanmıştır. Çalışmanın amacı Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanan TAVİ işleminin mortalite ve morbidite sonuçlarının literatürdeki çalışmalarla benzer olup-olmadığının gösterilmesidir. MATERYAL VE METOD: Çalışma kapsamında Nisan 2012 – Şubat 2019 tarihleri arasında ileri aort darlığı sebebiyle TAVİ uygulanan hastalar incelendi. STS skorları hesaplandı. İşlem öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreleri, ekokardiyografi sonuçlarının işlem sonrası nasıl değiştiği belirlendi. Kliniğimizde uygulanan TAVİ işleminin periprosedürel mortalite ve işlem başarı oranının ne düzeyde olduğu değerlendirildi ve literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırıldı. Hastaların yatışlarında bakılan üre, kreatinin, Wbc, Hgb, Hct, LDL, HDL, trigliserid ve total kolesterol değerleri kaydedilmiştir. İşlem öncesi ekokardiyografik parametreleri kaydedilmiş. İleri aort darlığı hastalarında önemli ekokardiyografik parametrelerden olan işlem öncesi ve sonrası mean gradiyent ve aort yetersizliği değerleri not edilmiştir. Kategorik değişkenler için frekans, yüzde değerleri verildi. Sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri verildi. Sürekli değişkenlerin normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapıldı. Normal dağılım varsayımını gerçekleştirmeyen değişkenlerde, ikiden fazla gurup karşılaştırmalarında ise Kruskall Wallis H testi kullanıldı. Normal dağılım sergileyemeyen bağımlı değişkenlerde ise, iki grup arası karşılaştırmalar için Wilcoxun işaret sıralar testi kullanıldı. Analizler NCSS 11 (Number Cruncher Statistical System, 2017 Statistical Software) programı ile yapıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 77,34±6,55 idi ve %56,82'si (n=25) kadındı. Hastaların işlem öncesi ortalama mean gradiyenti 44,11±12,31, işlem sonrası mean gradiyenti ise 10,33±7,66 olarak saptandı. İşlem öncesi mean gradiyent ve işlem sonrası mean gradiyent medyan değerlerinin anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI), which is an actual treatment method for advanced aortic stenosis in high-risk patients, has been applied to many patients in our clinic. The aim of this study is to show whether the mortality and morbidity results of the TAVI procedure performed in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital are similar to those in the literature. MATERIAL AND METHOD: Patients who underwent TAVI for severe aortic stenosis between April 2012 and February 2019 were evaluated. STS scores were calculated. Biochemical parameters before and after the procedure and the change in echocardiographic parameters after the procedure were determined. The level of periprocedural mortality and success rate of the TAVI procedure performed in our clinic was evaluated and compared with similar studies in the literature. Urea, creatinine, Wbc, Hgb, Hct, LDL, HDL, triglyceride and total cholesterol levels were recorded. Important echocardiographic parameters in severe aortic stenosis such as mean gradient and aortic regurgitation values were noted before and after the procedure. Frequency and percentage values were given for categorical variables. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were given for continuous variables. The normal distribution of continuous variables was tested by Kolmogorov Smirnov test. Kruskall Wallis H test was used for variables not fulfilling the normal distribution assumption and for comparisons of more than two groups. In dependent variables that could not show normal distribution, Wilcox's sign rank test was used for comparisons between two groups. The analyzes were performed with NCSS 11 (Number Cruncher Statistical System, 2017 Statistical Software). RESULTS: The mean age of the patients was 77.34 ± 6.55 years and 56.82% (n = 25) were female. Average mean gradient of the patients before the procedure was 44,11 ± 12,31 and average mean gradient of the patients was 10,33 ± 7,66. Mean gradient and mean gradient median values before and after the procedure were significantly different.