German Turks' perception of animosity and the role of animosity on consumption: A comparison of generations
Almanya'da yaşayan Türklerin husumet algısı ve husumetin tüketim üzerindeki rolü: Kuşaklar bazında bir karşılaştırma
- Tez No: 570744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüketici husumeti kavramı Klein et al. (1998) tarafından ilk kez ortaya atıldığından beri, araştırmaların çoğu bir ülke vatandaşlarının başka bir ülkenin ürünlerine yönelik tutumları üzerine odaklanırken, sınırlı sayıda araştırma bir ülkede bulunan etnik gruplar arasındaki tüketici düşmanlığının etkisini incelemiştir. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak niyetiyle, bu araştırmanın amacı, çokuluslu bir ülkede yaşayan azınlık grubun o ülkenin yerli halkına karşı duyduğu husumeti tüketici davranışı açısından ele almaktır. Bu amaçla araştırmamız, kuşak bazında karşılaştırma yaparak, Almanya'da yaşayan Türk tüketicilerin Alman ürünlerine yönelik tutumlarında tüketici husumetinin etkisini incelemektedir. Araştırma verileri, Türk göçmenlerin en yoğunlukta olduğu şehir Berlin'de yaşayan 42 Türk ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler sonucu toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kuşaklar ve husumet arasında ters orantı vardır ve Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak Türkler Almanlara karşı, Alman ürünlerini tüketimlerine düşük etkisi olsa da, kültürel husumet duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the consumer animosity concept firstly defined by Klein et al. (1998), the majority of research focused on the attitudes of the members of a country towards the products of another country; but a limited number of research examined the impact of consumer animosity among the ethnic groups within a country. With the purpose of filling the abovementioned gaps in the literature, the aim of this research is to explore the nature of animosity of a minority group living in a multi-cultural country towards native people of the country, in terms of consumption behavior. In this frame, this research explores the nature of animosity construct to German Turks consumers' attitudes towards German products in the context of generational comparison. To conduct this investigation, the data were collected in the form of the in-depth interviews with the 42 German Turks living in Berlin, the city with the highest ratio of Turkish immigrants. Research findings demonstrates that the generation is negatively associated with animosity and the third-generation of German Turks harbours cultural animosity towards Germans which has a low impact on consumption of German products.