Tüketim kültürü ve değişen törensel yemek algısına etkisi: Gaziantep örneği
Consumption culture and its effects on changing ceremonial food perception: A Gaziantep case study
- Tez No: 570745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Toplumların yemekle ilgili algısı sadece biyolojik bir ihtiyacı karşılamaya odaklı değildir. Yemek yemek her ne kadar biyolojik bir gereksinim olsa da toplumların bunu tüketme biçimleri birbirinden farklıdır ve içinde bulundukları çağın kültürüne uyum sağlayarak değişim gösterir. Toplumların değişen tüketim alışkanlıkları ve beraberinde oluşturduğu tüketim kültürü törensel yemek anlayışının da değişmesine yol açmıştır. Özellikle içinde bulunduğumuz bilim ve teknoloji çağında post modern toplumlar hızla tüketmekte ve bu durum da toplumsal olarak gerçekleştirilen törensel yemeklerin algısında kitlesel çapta bir değişime yol açmaktadır. Bu değişimi toplumların tüketim alışkanlıklarından oluşan kültür göz önünde bulundurulduğunda tören yemekleri gibi kitlesel yemeklerin sunumundaki şekilsel, mekânsal ve tüketim alışkanlıklarına bağlı değişiklikleri somut bir biçimde gözlemlemek mümkündür. Daha önceki dönemlerde evlerde geleneksel olarak hazırlanan törensel yemeklerin yerini; son yıllarda sayıları hızla artan yemek şirketlerinin hazırladığı yemekler ve organizasyon şirketlerinin tasarladığı mekânlara uygun bir biçimde hazır paket halinde tüketilmesi üzerine düzenlediği törenler almaktadır. Bu tezde tüketim kültürünün başta doğum mevlidi, sünnet, düğün ve cenaze törenleri temel alınarak Gaziantep'teki törensel yemek algısına etkisi incelenmiştir. Tezin ilerleyen bölümlerinde törensel yemekten kastedilen doğum mevlidi, sünnet, düğün, cenaze törenleri yemekleridir ve gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception of food is not only related to the satisfaction of a biological need for societies. Although food is essentially a biological necessity, the social consumption of it is totally different in each society. It can transform and adapt to the culture of an era when the society exists. The changing consumption habits and culture of societies lead to a change in the perception of ceremonial foods as well. Especially in the new age we live with its science and technology, societies consume fast, which causes a mass perception on the ceremonial foods that are consumed socially. That change in ceremonial foods – with the way they are served, the places they are organized, and the way they are consumed- can be observed concretely when the culture which is shaped by the consumption habits of societies is considered. In previous eras, the traditionally home-prepared ceremonial foods which used to be served at home are recently replaced by the ones that are produced by the increasing number of catering and event planning companies with their readily-prepared packages suitable for designed locations. In this thesis, the effect of consumption culture on the perception of ceremonial foods basically including birth, circumcision, wedding and funeral ceremonies in Gaziantep is studied, and throughout the thesis ceremonial foods refer to the foods for the birth, circumcision, wedding and funeral ceremonies and it is aimed to enlighten the future studies in the area.