The representation of Turkish immigrants in the German printed media and its linkage to the public opinion about Turkey's EU accession
Alman yazılı basınındaki Türk göçmen tasviri ve bu tasvirin Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne üye olması hakkında alman kamu görüşü ile bağlantısı
- Tez No: 312646
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DURUGÖNÜL, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELİ, YRD. DOÇ. EMİNE UÇAR İLBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Almanya'daki Türk nüfüsunun medyadaki yansımaları ile Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB)'ne girmesi hakkında oluşan Alman algısı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır.Almanya'daki göçmenler hakkındaki tartışmaların odak noktasını genelde Avrupa'nın özelde Almanya'nın en büyük azınlık grubu olarak Türkler oluşturmaktadır. Bu durumu anlaşılabilinir kılmak adına, ilk olarak Almanya'daki Türk göçmenlerinin durumu hakkında genel bir bakış verilmiştir. Daha sonra medyanın önemi açıklanmış ve kamu görüşü için ne kadar etkili olduğuna değinilmiştir. Bir sonraki adımda ise Türk göçmenlerinin yazılı medyadaki tasviri var olan literatür kullanılınarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun ardından, Türk göçmenlerinin nasıl `ötekileştirildiği' ni anlatmak için haftalık ?Der Spiegel?e yoğunlaşılmış, ve bunun sonucunda Türk göçmenlerinin başarısız entegrasyon ile dikkat çektikleri ve genellemeler oluşturulduğu ortaya çıkarılmıştır.Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelliği yolunda hem AB hem Alman kamu görüşünün önemini ortaya koymak için, ilk olarak Türkiye-AB ilişkileri kısaca anlatılmış ve Alman kamuoyunda Türkiye'nin AB üyeliği hakkındaki fikirleri analiz edilmiştir. Sonra, olumsuz olan kamu görüşünün önemi Türkiye'nin AB kriterlerini yerine getirdiğinde muhtemel olan referandum sebebiyle açıklanmıştır. Çalışmadaki son aşama olarak, Türk göçmenlerinin Alman basılı medyadaki yansımaları ile Alman kamuoyunun Türkiye'nin AB'ye girmesi karşıtlığı arasındaki bağ açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal that the German perception towards Turkey?s European Union (EU) membership is in a great sense influenced by the relative share of the representation of the Turkish population in the German printed media.In the popular debates about migration and integration of immigrants in Germany, the Turks are often at the centre as the largest minority group both in Europe and in Germany. To make this point comprehensible, firstly an overview of Turkish immigrants? situation in Germany has been given. Then, the significance of the media has been explained to realize how effective they are for the public opinion. As the next step in the study, the representation of Turkish immigrants in the printed media through secondary literature has been revealed. Hereafter, it has been focused on some title themes of the weekly magazine Der Spiegel to illustrate how the `otherness? of Turkish immigrants is constructed, where it has been found out that they stand out with failed integration and that generalization form individual stories to the whole Turkish immigrants is constructed.To define the significance of the public opinion of both EU and German citizens for Turkey?s EU membership, firstly an overview about Turkey-EU relations has been realized, upon which the German public opinion about Turkey?s accession was analyzed. Thereafter the significance of the public opinion has been explained with the reason of a possible referendum during the time when Turkey has fulfilled all conditions for the membership and is ready for the EU accession. As a final step in the study, the linkage between the representation of Turkish immigrants in the German printed media and the opposition of the German public in respect to Turkey?s accession into the EU has been clarified.