İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku açısından sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışan çocuklar
Children who are employed in artistic, cultural and advertising activities in terms of Labour and Social Security Law
- Tez No: 570806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışma hayatı içinde yer alan çocukların, kendilerini müdafaa etmelerinin daha zorlu olacağı düşüncesiyle yetişkinlere nazaran daha fazla ve ayrıcalıklı olarak korunması gerekmektedir. Bu yönde ulusal ve uluslararası alanda özellikle çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyecek işlerde çalışmalarının yasaklanması, mesai saatlerinin bedeni güçlerine göre ayarlanması, yeterince dinlendirilmeleri vs. bir çok konuda çocuklara özel düzenlemelere yer verilmiştir. Çocuk çalışanlara aslında en sık rastlanılan alanlardan biri de sanat, kültür ve reklam faaliyetleridir. Medya sektöründe çalışan ve birer işçi oldukları unutulan bu çocukların da ayrıcalıklı ve özel olarak korunması gerekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak hukukumuzdaki çocuk ve genç işçi kavramları üzerinde durulmuştur. Daha sonra iş sözleşmesinin kurulması aşamasından başlayarak iş sözleşmesinin uygulanması sırasında ve iş sözleşmesinin sona ermesi halinde medya sektöründeki çocuk ve genç işçileri koruyan hükümlere yer verilmiştir. Sonra konu iş sağlığı ve güvenliği açısından ele alınmıştır. Son olarak da sanat faaliyetlerinde çalışan çocukların sosyal güvenliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The children that are in work environments are less capable of protecting themselves, they need to be protected more exclusively compared to adults. To protect the children in work environments, national and international law systems order some regulations such as forbidding child workers in the areas that may be dangerous for their growth, arranging the work hours according to children and giving them more break times than adults. One of the most common areas of child labor is art, culture and advertising activities. These children who work in the any media sector and are forgotten as workers are required to be protected privileged and specially too. In this study, the terms of young workers and child workers, that are in Turkish law, is approached firstly. After that, the protection of young and child workers in media ındustry is examined through the periods that are begining of the business contract, practising the business contract and lastly ending of the business contract. And then the issue is discussed in terms of occupational health and safety. Finally, social security of children who are employed in artistic activities is examined.