The real exchange rate and oil prices: Evidence from Iraq
Reel doviz kuru ve petrol fiyatları: Irak örneği
- Tez No: 570865
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada ARDL Sınır Testi methodu kullanılarak Irak economisi için 2007-20015 aylık verileri ile reel doviz kuru ile petrol fiyatları arasındaki eşbütünleşme incelenmiştir. Elde edilen ampirik sonuçlar çerçevesinde Irak ekonomisinde Hollanda Hastalığı hipotezinin geçerliliği değerlendirilmiş ve bu hipotezin Irak ekonomisi için geçerli olmadığı sonucuna varılmıştır. Toda-Yamomoto (1995) nedensellik testi reel kurdan petrol fiyatlarına doğru tek yönlü bir nedensellik olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan yıllık verilere dayalı grafiksel analiz son yıllarda sanayi ve hizmetler sektörünün milli gelir ve istihdamdaki payının düştüğünü göstermektedir. Bu bugu Irak ekonomisi için Hollanda hastalığının belirtileri olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
ARDL bounds testing methodology is used to test for co-integration between Iraqi real exchange rate and oil prices. Monthly data for the period from January 2007 to December 2015 were used for the estimations. Results were interpreted in the context of Dutch disease hypothesis, and it was found that one of the main predictions of this hypothesis, which is that rising oil prices would lead to a real appreciation, was not supported. Toda-Yamomoto (1995) approach for causality testing indicated that there was one way Granger causality between REER and oil prices. Other more descriptive evidence from annual data indicated that Iraqi economy might be showing some symptoms of Dutch disease, such as slight falls in the manufacturing and services sector GDP and employment shares.