Pay geri alım duyurularının getiriler üzerindeki etkisinin incelenmesi ve pay geri alım kararlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Examining the effect of share repurchase announcements on returns, and determining the factors affecting share repurchase decisions: An exercise on Borsa İstanbul
  1. Tez No: 570876
  2. Yazar: AHMET TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kâr payı dağıtım politikaları kapsamında başvurulan en önemli araçlardan birisi olan pay geri alım yöntemi, dünya genelinde son otuz yıllık süreçte oldukça popüler bir hale gelmiştir. Günümüz dünyasında, pay geri alım işlemlerinin birçok ülke piyasasında nakit kâr payı dağıtım yönteminden bile daha fazla tercih edilen bir yöntem olduğu görülmektedir. Pay geri alım yöntemi, firmanın kendi paylarını piyasadan geri satın alması ve bu sayede dolaşımda olan paylarının miktarını azaltmasını öngörmektedir. Böylelikle, firma pay başına olan kazancın artmasını ve dolayısı ile firmanın paylarının değer kazanmasını sağlayarak paylarını satmayan ortakların sermaye kazancı elde etmesine imkân tanımaktadır. Pay geri alımları Türkiye'de ise 2009 yılından sonra uygulanmaya başlanmıştır. 2009 yılı sonunda alınan bir kararla, kısıtlı sayıda şirkete pay geri alımı olanağı tanınmasının ardından, 1 Temmuz 2012'de yeni TTK' nın yürürlüğe girmesiyle beraber şirketlerin kendi paylarını geri almalarının önündeki engel ortadan kalkmış ve pay geri alımlarına yönelen firmaların sayısı her geçen yıl artmıştır. Çalışma kapsamında pay geri alım işlemlerinin ele alınması ve farklı boyutları ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, borsa İstanbul 'da gerçekleştirilen pay geri alım duyuruları incelenmiştir. Çalışmada sırasıyla ''firmaların pay geri alım kararı almalarında hangi faktörlerin etkili olduğu'', ''firmaların gerçekleştirmiş olduğu pay geri alım duyurularına piyasanın nasıl bir tepki verdiği'' hususları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma neticesinde şirketlerin pay geri alım kararı almaları hususunda mülkiyet düzeyi, maddi olmayan duran varlık düzeyi ve kârlılık düzeyi gibi bazı finansal oranların etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışma neticesinde elde edilen bulgular, şirketlerin gerçekleştirmiş oldukları pay geri alım duyuruları neticesinde piyasa anormal getirilerin oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Share repurchase method, which is one of the most important instruments used within the scope of dividend distribution policies, has become exceedingly popular throughout the world in the last thirty years. The share repurchase method supplicates the company to repurchase its own shares from the market and thereby reduce the number of shares in circulation. In this way, the firm increases the earnings per share and thus enables the shares of the firm to gain value, thus allowing the shareholders who do not sell their shares to obtain capital gains. Although an instrument practiced in the world markets for the past thirty years, and is now becoming more and more popular, share repurchases in Turkey however, has started to be implemented after 2009. Following a decision taken at the end of 2009, a limited number of companies were given the opportunity to buy back shares, and after the new TCC entered into force on 1 July 2012, the obstacles preventing the companies to repurchase their shares are lifted and the number of companies that are willing to buy back their shares increased each year. Within the scope of this study, addressing share repurchase and examining them from varied dimensions was targeted. Accordingly, share repurchase announcements made at Borsa Istanbul were analyzed. In the study, issues such as“which factors are effective in firms' decision to buy shares”and "how the market reacts to companies' share repurchase announcements have been tried to be identified respectively. As a result of the study, it has been determined that some financial ratios such as ownership level, intangible asset level and profitability level are effective for companies to take share purchase decision. In addition, the findings of the study show that market abnormal returns are generated as a result of share repurchase announcements.