Ankara ili Elmadağ ilçesinde bulunan iğne oyası ürünlerin incelenmesi
Research of needlework in Ankara province Elmadağ county
- Tez No: 570900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Milletleri ayakta tutan, birbirinden ayıran kültürlerinin devamını sağlayan, onların gelenek, görenek, örf ve adetlerini gelecek kuşaklara aktaran hiç kuşkusuz ki sanattır. Sanatın pek çok dalı bulunmakla birlikte, bir milletin ortak kederlerini, sevinç ve acılarını yansıtan halk biliminin en güzel öğelerini yansıtan değerlerden biri de El sanatlarıdır. Her milletin kültürel değerlerini belirten ve o milletle bütünleşmiş el sanatları vardır. Bu bağlamda ülkemiz çok çeşitli ve zengin el sanatlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu sanatlardan biri de araştırmamıza konu olan ve Anadolu'nun pek çok yerinde görülen oyacılıktır. Anadolu halkının dile getiremediği duyguları, sevinç ve müjdeleri sözsüz söyleme aracı olan oyaların bu tür araştırılmalarla yaşatılması kültürümüzün devamlılığı açısından önemlidir. Bu araştırmada Ankara ili Elmadağ ilçesinde yapılmakta olan iğne oyaları, ürün, cins, boyutları, kullanım alanları, uygulanan teknikler, kullanılan malzemeler ve kullanılan renkler, seçilen konu, kompozisyon özellikleri, oyaların günümüzdeki durumu gibi konular bakımından incelenmeye ve belgelenmeye çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde; problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın sayıltıları, sınırlılıkları ve tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde; kavramsal çerçeve yer almaktadır. Bu bölümde yöre hakkında genel bilgiler verilmiş olup, problem durumu açıklayıcı nitelikte alıntılar yer almaktadır. Üçüncü bölüm yöntem kısmından oluşmaktadır. Burada araştırmanın modeli, evren ve örneklem, ölçme araçları, verilerin toplanması ve analizi bulunmaktadır. Dördüncü bölümde betimsel analiz bulguları ve bu bulgularla ilgili tablolar ve yorumlar bulunmaktadır. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler yer almaktadır. Son bölümde araştırmayla ilgili sonuçlar vi belirtilmiş, sorunlarla ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırmada yararlanılan kaynaklarla bireylere uygulanan anket ve bilgi formlarının birer örneği ekler bölümünde verilmiştir Anahtar Kelimeler
Özet (Çeviri)
Without a doubt, it is art that sustains and distinguishes Nations, sustains their traditions and customs, for future generations. Although there are many branches of art, one of the most beautiful elements of ancient art is a handicraft that reflects the common grief, joy and pain of a nation. Every nation has handicrafts that indicate its cultural values and integrate with that nation. In this context our country, Turkey, is home to a wide variety of handicrafts. One of them is“oyacılık”which is seen in many parts of Anatolia, and is the subject of our research. It is important for the continuity of our culture to research the handicraft, a means of expressing the feelings, joy and good news that the Anatolian people cannot speak. In this study, product, type, size, purpose, techniques, materials and colors, subject, composition, current status of the needlepoint of Ankara province Elmadag County are investigated and documented. The research consists of five chapters. The first chapter is the introduction. In this section, the purpose and importance of the research, the assumptions, limitations and definitions are defined. The second chapter includes the conceptual framework. In this section, general information about the region and detailed descriptions of handicraft is provided. The third chapter consists of the methodology, where the model of the research, the sampling, measurement tools, data collection approach and analysis are discussed. The fourth chapter contains descriptive analysis of findings and comments. In the last chapter, the results of the research are stated and suggestions are presented. Examples of questionnaires and forms collected from individuals are provided in the Appendix. Key Words : Needle embroidery, handicrafts, Art, Elmadag